7 spôsobov, ako zabrániť syndrómu suchého a bolestivého oka

Oci 1.jpg

Syndrómom suchého oka trpí oveľa viac ľudí, ako ste si možno mysleli. Prevažne sa vyskytuje u žien. Suché oko môže byť dráždivé, frustrujúce a dokonca bolestivé. Medzi príznaky patrí pichanie, pálenie, výtok, sčervenanie a rozmazané videnie. Ak aj vy pocítite suché oko, môže vám pomôcť jeden z nasledovných tipov. 

1. Použite zvlhčovač

Suchý vzduch môže prispieť k syndrómu suchého oka, najmä počas zimných mesiacov. Investujte do zvlhčovača, ktorý dodáva vlhkosť vzduchu a uvoľňuje suché oči.

Humidificador de aire

2. Pite viac vody

Každá časť tela potrebuje dostatok vody, vrátane očí. Uistite sa, že vaše telo hydratujete pitím minimálne 8-10 pohárov vody každý deň.

Pitný režim, pitie, voda,

3. Odpojte sieťovú zásuvku

Pozeranie sa na obrazovku televízora, počítača alebo inteligentného telefónu počas niekoľkých hodín môže viesť k syndrómu suchého oka. Po každom odpojení z elektrickej siete zatvorte svoje oči. Ak odpojenie nie je možné, pozrite sa niekam inam, a zamerajte sa na nejaký objekt na 20 sekúnd každých 20 minút. To vás núti žmurkať a znovu „namočiť“ oči, rovnako ako dať očiam krátku prestávku.

Televízor
Foto: Ilustračné foto, www.shutterstock.com

4. Časté žmurkanie

Žmurkanie prichádza prirodzene, ale ak pozeráte na obrazovku celý deň, je pravdepodobné, že žmurkáte menej často. Ak máte oči suché, dávajte pozor, ako často žmurkáte a snažte sa zvýšiť túto frekvenciu.

Opuchnute cervene oci.jpg

5. Konzumujte omega-3 mastné kyseliny

Konzumácia potravín, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, môže pomôcť podporiť zdravé očné žľazy. Pridajte vlašské orechy, chia semená, ľanové semená, či vaječné žĺtky do vašej stravy, aby ste doplnili omega-3 mastné kyseliny.

Rybí tuk
Foto: www.freedigitalphotos.net/Yai Sirichai

6. Príjem cukru

Je známe, ževraj menej ako polovica všetkých pacientov s diabetom vykazuje aj symptómy suchého oka. Zníženie príjmu cukru môže tiež pomôcť znížiť príznaky suchého oka.

Cukor, strava
Thinkstock

7. Znížte priamy vánok

Vzduch, ktorý fúka priamo do očí, ich môže dráždiť a spôsobiť oveľa horší stav. Ak na vás fúka ventilátor alebo klimatizácia, presuňte ventilátor alebo si presadnite na iné miesto.

Flushed man feeling hot in front of a fan
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom