Aktualizované: Pri prípravách veľkofilmu o Štefánikovi má SaS podozrenie z podvodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sloboda a Solidarita
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na nezrovnalosti okolo prípravy veľkofilmu o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi s názvom Generál.

Ako na tlačovej besede povedala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková, nezrovnalostí je toľko, že sa domnieva, že nejde o náhodu a „prípad vykazuje všetky znaky subvenčného podvodu“.

Trestné oznámenie

Preto liberáli pripravili trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré v piatok podali. Kaščáková sa zároveň obrátila so žiadosťou o prístup k informáciám na Audiovizuálny fond (AVF), Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) a oslovila aj ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú a zároveň ich vyzýva na hĺbkovú kontrolu príprav filmu.

Na veľkofilm upozornila Kaščáková už 15. mája počas rozpravy v parlamentnom pléne k návrhu novely zákona o Audiovizuálnom fonde.

Medzi iným v pléne povedala, že „podľa všetkého producent filmu už dostal na dotáciách niekoľko stotisíc euro na prípravu, no napriek tomu, že film o takomto čase mal byť už takmer natočený, tak podľa mojich informácií, ktoré mám z dôveryhodných zdrojov, tak nie je z neho nakrútená ešte ani jedna jediná klapka. Pýtam sa preto, ako je možné, že film, ktorý mal byť výkladnou skriňou osláv 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika na budúci rok, bude zrejme pre Slovensko hanbou storočia“.

Množstvo pochybení

Ako k téme ďalej povedala Kaščáková na tlačovej besede, ide o veľkorysý výpravný projekt s nakrúcaním v rôznych častiach Európy, vo Francúzsku a iných krajinách, kde Štefánik pôsobil.

S tvorcami filmu Kaščáková nehovorila, sledovala zmluvy dostupné v centrálnom registri zmlúv a ďalšie verejne prístupné zdroje. Z týchto zdrojov zistila, že od roku 2013 doteraz bola na film schválená podpora štátu 1,8 milióna eur, konkrétne cez štyri zmluvy s AVF a jednu zmluvu s RTVS.

Celkový rozpočet filmu má byť oveľa vyšší, no ani podrobným štúdiom všetkých zmlúv sa Kaščákovej presné celkové číslo nepodarilo zistiť, a to ani pri krížovej kontrole zmlúv. Obrovský problém vidí pri čerpaní peňazí na film ako celok.

Ako tvrdí, krížovou kontrolou všetkých zmlúv zistili, že dochádza k reťazeniu zmluvných podmienok na jeden a ten istý projekt. Vidí množstvo pochybení. Napríklad podľa nej žiadateľ doteraz z celkovej schválenej sumy 1,8 mil. eur vyčerpal už približne trištvrte milióna eur, no k dnešnému dňu sa film ešte nezačal nakrúcať. Pritom prvá etapa filmovania sa mala skončiť na konci roka 2017 a posledná klapka mala padnúť na budúci štvrtok, teda 31. mája 2018.

Podľa Kaščákovej nielenže nebol ani jeden filmovací deň, no nie je známe ani herecké obsadenie či aké budú filmovacie lokality.

SaS ponúka svoj návrh

Špecialistka SaS na oblasť kultúry vidí príčiny v systéme fungovania AVF. „Bohužiaľ, máme takto nastavený systém. Keď sa pozriete na samotný Audiovizuálny fond – je to hermeticky uzavretý svet s vlastnými internými normami, kde to naozaj je šité na mieru systému ´ja na bráchu, brácha na mne´ a vďaka tomu si dovolím tvrdiť, že filmový priemysel na Slovensku sa zužuje na výhodný biznis za štátne peniaze pre pár ľudí, ktorí v tom vedia chodiť,“ konštatovala Kaščáková.

Pritom peňazí na filmovú tvorbu na Slovensku nie je málo, myslí si poslankyňa SaS a tvrdí, že po sčítaní zdrojov z AVF a z RTVS cez zmluvu so štátom je na filmovú tvorbu určených 20 až 30 miliónov eur ročne.

Podľa Kaščákovej by za to mohlo vzniknúť 20 až 30 celovečerných filmov a pýta sa, či tomu filmová tvorba na Slovensku zodpovedá. SaS preto ponúka svoj návrh na zlepšenie, konkrétne dnes podávajú do podateľne NR SR návrh na zmenu zákona o Audiovizuálnom fonde. Liberáli avizujú aj ďalšie systémové zmeny, ktoré predstavia neskôr.

Historický veľkofilm Generál podľa dokumentov zverejnených AVF vzniká v produkcii JMB Film & TV Production Bratislava, s.r.o. Autorkou námetu, scenára a režisérkou je Mariana Čengel Solčanská. Plánovaný čas jeho výroby bol od januára 2013 do februára 2019 a premiéru by mal mať v roku 100. výročia smrti Štefánika, teda na budúci rok.

Audiovizuálny fond vyvracia tvrdenia SaS

Audiovizuálny fond sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam poslancov parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Renáty Kaščákovej a Jozefa Rajtára. „S poľutovaním konštatujeme, že väčšina ich tvrdení týkajúcich sa Audiovizuálneho fondu sa nezakladá na skutočnosti ani na jej zodpovednom poznaní,“ napísali v reakcii na vyhlásenia poslancov SaS pre agentúru SITA predseda Rady Audiovizuálneho fondu (AVF) Miloslav Luther a riaditeľ AVF Martin Šmatlák.

Ak by podľa nich poslankyňa Kaščáková počkala na odpoveď fondu na jej žiadosť o sprístupnenie informácií podľa zákona, tak by aspoň sčasti asi prehodnotila svoje tvrdenie, že voči fondu „došlo k zúčtovaniu výkonov, ktoré neboli odvedené“. Skutočnosťou podľa predstaviteľov AVF totiž je, „že tri zo štyroch podporených žiadostí, ktorých predmetom sú rôzne fázy prípravy a výroby dlhometrážneho hraného filmu Generál, majú už uzavreté vyúčtovanie aj s podrobným rozpisom vyúčtovaných nákladov a s odovzdanými všetkými vecnými výstupmi, ktoré boli predmetom zmlúv. Tieto výstupy sú bežnou súčasťou procesu vývoja audiovizuálneho diela a prípravy na jeho nakrúcanie“.

Luther a Šmatlák pripomínajú, že výroba filmu sa „nezačína prvým dňom nakrúcania, ale dôslednou literárnou aj realizačnou prípravou, výberom lokácií, obsadením postáv aj pozícií vo výrobnom štábe, prípravou kostýmov, prostredí či rekvizít a množstvom ďalších činností, bez ktorých sa nakrúcanie žiadneho filmu nemôže začať“. Práve tieto činnosti boli predmetom troch zmlúv o podpore projektu Generál z AVF, ktoré prijímateľ vyúčtoval. Štvrtá zmluva je „účelovo určená na nakrúcanie a na postprodukciu filmu a je jednoznačne viazaná nielen na dokončenie filmu, ale aj na jeho verejné uvedenie v kinách s termínom do 31.12. 2019“.

Ani jeden z výdavkov nie je predložený viackrát

AVF tvrdí, že na vývoj a prípravu realizácie projektu Generál doteraz poskytol spolu 247 900 eur, ktoré sú všetky vyúčtované na konkrétne výdavky, výkony a vecné výstupy, pričom ani jeden z nich nie je predložený viackrát. „Táto suma predstavuje 27 % z celkovej doteraz schválenej sumy dotácií z fondu na podporu tohto projektu a iba 5,5 % z jeho predpokladaného celkového rozpočtu. Akékoľvek ďalšie financie z fondu sú striktne viazané na dokončenie filmu a na jeho uvedenie do distribúcie,“ zdôrazňuje vedenie AVF. Zodpovednosť za dokončenie, vyúčtovanie a verejné uvedenie filmu „však nenesie fond, ale v plnej miere producent so svojimi koprodukčnými partnermi. Ak sa mu to nepodarí, bude musieť všetky tieto prostriedky fondu vrátiť“, zdôrazňuje sa v reakcii na vyjadrenia poslankyne za SaS Kaščákovej.

Luther a Šmatlák v reakcii pripomínajú slová renomovaného českého filmového kritika a publicistu Jana Lukeša po nedávnej prehliadke Týždeň slovenského filmu 2018. Lukeš pre časopis Reflex napísal: „Za vlaňajší rok vzniklo na Slovensku takmer štyridsať nových filmov, čo je po totálnej deštrukcii tunajšej kinematografie v 90. rokoch skoro zázrak“. Toto hodnotenie je podľa predstaviteľov AVF „v priamom rozpore s dojmom poslanca Rajtára, že na Slovensku sa za veľa peňazí nakrúca málo filmov. Za uplynulých päť rokov totiž do kín prišlo takmer 140 nových slovenských filmov a na ich vzniku sa podieľali stovky tvorcov a desiatky úspešných producentských subjektov“.

Predseda Rady AVF Miloslav Luther a riaditeľ AVF Martin Šmatlák v závere reakcie informujú, že z vyššie uvedených dôvodov poslankyni Kaščákovej okrem odpovede na jej žiadosť o informácie posielajú aj výročnú správu AVF za rok 2017 a tiež najnovšiu správu kancelárie Creative Europe Desk Slovensko o stave slovenskej audiovízie.

RTVS aktuálne rokuje s koprodukčným partnerom

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) vyčíta poslankyni za SaS Kaščákovej, že si „pred zorganizovaním tlačovej konferencie nepočkala na odpoveď RTVS, na ktorý sa obrátila so žiadosťou o sprístupnenie informácie v súvislosti s pripravovaným historickým filmom Generál. „Keďže na základe obojstrannej dohody odstúpila na jeseň z projektu režisérka Mariana Čengel Solčanská a kým vstúpil do projektu nový režisér, predĺžila sa fáza prípravy projektu a oddialila sa jeho komplexná príprava a produkcia. RTVS aktuálne rokuje s koprodukčným partnerom JMB Film & TV Production Bratislava s.r.o. o príprave dodatku k existujúcej koprodukčnej zmluve, v ktorom budú zadefinované nové nastavenia a termíny realizácie projektu,“ uvádza sa v reakcii, ktorú SITA poskytla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. RTVS pripomína, že zmluvy na výrobu koprodukčných filmov sú v RTVS nastavené tak, aby vklad RTVS bol hradený na základe splátok viazaných na dodanie zmluvne presne dohodnutého výkonu.

Výška týchto splátok bola primeraná tomuto výkonu a časovej postupnosti a náročnosti výroby audiovizuálneho diela a jednotlivé splátky boli uhradené až po písomnom potvrdení o prevzatí tohto výkonu zamestnancami RTVS uvedenými v zmluve,“ dodáva RTVS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mariana Čengel SolčanskáMilan Rastislav ŠtefánikMiloslav LutherRenáta Kaščáková
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita