Adela Banášová krstila v zoo, deti na internete strážia ovce

Adela Banášová krstila náučné DVD
Zľava: Moderátorka Adela Banášová a herec Jozef Vajda počas krstu knihy Deti v sieti a DVD rozprávok Ovce.sk. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Ako uchrániť deti pred nástrahami internetu radia hrdinovia rozprávok OVCE.sk, ku ktorým dnes pribudlo aj kompletné DVD s 24 animovanými rozprávkami, nové vydanie knihy Deti v sieti i živé ovečky v košiari bratislavskej Zoologickej záhrady.

Občianske združenie eSlovensko sa totiž snaží touto hravou formou deti, rodičov i učiteľov upozorniť na nástrahy internetu.

Agentúru SITA o tom informovala projektová manažérka občianskeho združenia eSlovensko Gabriela Patkolová.

Hlavných hrdinov rozprávok budú oddnes deťom pripomínať aj dve ovečky a jeden baran v bratislavskej zoologickej záhrade. Tie pokrstili známe tváre Adela Banášová, Jozef Vajda i scenárista rozprávok OVCE.sk a spoluautor knihy Deti v sieti Miroslav Drobný.

Moderátorka Adela Banášová, ktorá prepožičala svoj hlas seriálovým ovečkám do audiokomentárov pre nevidiace deti, dala barančekovi meno Milan.

Obrazom: Adela Banášová krstila Ovce.sk

„Internet je samozrejme nevyčerpateľný zdroj informácii. Je však aj celkom vyčerpávajúci zdroj zmätku, lebo množstvo informácií sa ťažko selektuje a vyhodnocuje. Pre deti je to ešte o to náročnejšie, že majú menej skúseností s niektorými sférami života,“ povedala Banášová.

Ovečku Kvetku si osvojil slovenský herec Jozef Vajda, ďalšiu ovečku Múdroslavu pomenoval scenárista rozprávok OVCE.sk a spoluautor knihy Deti v sieti Miroslav Drobný.

Projekt OVCE.sk už funguje päť rokov, vznikol ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk. Cieľom iniciatívy je v prvom rade prevencia a šírenie povedomia o rizikách internetu. Projekt je rozdelený na dve časti, na animovaný detský seriál a medzinárodný portál.

Adela Banášová krstila náučné DVD
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Animované rozprávkové postavičky deťom predstavujú hravou formou princípy bezpečného používania internetu. Súčasťou týchto príbehov sú aj príručky pre rodičov či učiteľov, ktoré im radia, ako sa s deťmi o týchto problémoch rozprávať.

Rozprávky o ovečkách a ich skúsenostiach s internetom a mobilmi sú už aj na DVD, ktoré obsahuje rozprávky v cudzích jazykoch a s cudzojazyčnými titulkami, audiokomentár pre nevidiace deti i posunkový jazyk pre nepočujúcich. Pre učiteľov a rodičov združenie eSLovensko prináša rozšírené vydanie knihy Deti v sieti, ktoré im pomôže zorientovať sa medzi rizikami virtuálneho sveta.

„Situácie, s ktorými sa deti na internete stretávajú, sú zároveň rizikom, ale aj príležitosťou. Závisí od osobnosti detí, ale aj ich znalostí o rizikách internetu, či sa v danej situácii niečo nové naučia, dokážu sa ubrániť, a tak zosilnejú, alebo naopak, zažijú niečo nepríjemné, zraňujúce a stanú sa obeťou,“ hovorí spoluautorka knihy Deti v sieti a psychologička Monika Gregussová. Kniha sa bude v rámci osvetovej kampane distribuovať do všetkých škôl na Slovensku a bude bezplatne dostupná i na internete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adela Banášová
Firmy a inštitúcie Ovce.sk