Aerolínie zvažujú poplatky za rezervácie cez globálne systém

Lufthansa
Nová mzdová dohoda má byť hotová do konca januára. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Letecké spoločnosti zvažujú, že si budú účtovať poplatky za letenky rezervované tretími stranami v globálnych rezervačných systémoch. Môžu tak nasledovať nemeckú spoločnosť Lufthansa, ktorá minulý týždeň ohlásila zavedenie šestnásťeurového poplatku v snahe zvýšiť tržby.

Letenky objednané na webstránke Lufthansy tak vyjdú pasažierov lacnejšie, ako keby si ich rezervovali cez iné stránky, ako napríklad vyhľadávače či porovnávače cien.

Generálny riaditeľ francúzskeho prepravcu Air France – KLM Alexandre de Juniac pripustil, že firma sa touto otázkou zaoberá. „Je to pre nás absolútne kľúčová záležitosť. Zvažujeme túto možnosť. Väčšina našich tržieb pochádza z globálnych rezervačných systémov,“ povedal novinárom de Juniac. Nespresnil, aký je to podiel, Lufthansa však hovorí o dvojtretinovom podiele na jej tržbách.

V najbližších dvoch rokoch k takémuto kroku Air France – KLM zrejme nepristúpi. Dovtedy totiž trvá jej zmluva s rezervačným systémom Amadeus. Zavedenie takéhoto poplatku počas trvania kontraktu by bolo náročné po právnej, zmluvnej aj finančnej stránke.

Ďalší predstavitelia leteckých spoločností IAG, Alaska Airline či Etihad ocenili krok Lufthansy, ale nechceli komentovať, či by aj ich firmy mohli zaviesť poplatky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa