Afganská delegácia navštívi lídra Talibanu

Taliban
Foto: SITA/AP

KÁBUL 30. októbra (WEBNOVINY) – Vysokí afganskí predstavitelia čoskoro navštívia v Pakistane jedného z lídrov hnutia Taliban mullu Abduka Gáního Baradára v rámci snáh o mierové rokovania s hnutím.

Na stretnutí sa dohodol afganský prezident Hámid Karzaj a jeho pakistanský partner Naváz Šaríf počas stretnutia s britským premiérom Davidom Cameronom v Londýne.

„Lídri troch krajín hovorili o úlohe Pakistanu v mierovom procese a dohodli sa, že Vysoká mierová rada v blízkej dobe navštívi v Pakistane mullu Baradára,“ uvádza v stredu vyhlásenie afganskej prezidentskej kancelárie.

Mulla Baradár je blízkym priateľom lídra Talibanu mullu Muhammada Umara a mnohí ho považujú za kľúčovú postavu na odštartovanie mierových rokovaní. Baradára v roku 2010 zatkli, no dovtedy bol zástupcom Umara a jedným z najvplyvnejších veliteľov hnutia. Pakistanské úrady ho v septembri prepustili z väzenia, zostáva však v krajine pod prísnym dohľadom. Afganská Vysoká mierová rada vznikla v roku 2010 a jej úlohou je vyjednať mier s Talibanom ešte pred stiahnutím medzinárodných síl z Afganistanu v roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid KarzajNaváz Šaríf