Afganský prezident odstúpil od rokovaní so Spojenými štátmi

Hamid karzaj
Afganský prezident Hámid Karzaj. Foto: SITA/AP

KÁBUL 19. júna (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v stredu zrušil bezpečnostné rokovania so Spojenými štátmi na protest proti názvu novej kancelárie hnutia Taliban v katarskej Dauhe, ktorá má slúžiť na mierové rokovania s týmto militantným hnutím.

Karzaj je pobúrený, že zastúpenie Talibanu nesie názov Islamský emirát v Afganistane, čo bol tiež názov hnutia pred jeho zvrhnutím v roku 2001.

Spojené štáty podľa Karzajovho hovorcu Ajmala Fajzího vedeli, že prezident je zásadne proti takémuto názvu.

Taliban má od utorka vlastné zastúpenie v Katare, ktoré má uľahčiť nadviazanie mierových rokovaní s USA a prípadne aj s Karzajovou vládou. Afganský prezident pôvodne zriadenie kancelárie hnutia privítal a vyhlásil, že do Dauhy vyšle svojich vyslancov, aby sa pokúsili nadviazať s Talibanom dialóg. Spojené štáty, ktoré zriadenie kancelárie presadili, dúfajú, že ich rokovania s hnutím by sa mohli začať ešte tento týždeň. Taliban odmietal viesť rozhovory v Afganistane a otvorenie jeho zastupiteľstva v Katare podľa hnutia „otvára cestu na dialóg“.

Afganská vláda a USA vedú separátne rokovania, ktoré majú zabezpečiť plynulý odchod medzinárodných jednotiek z krajiny do konca budúceho roku ako aj nasledujúcu nebojovú misiu amerických vojakov v Afganistane. Karzajove rozhodnutie odstúpiť od týchto rokovaní by však mohlo narušiť aj mierové rozhovory Talibanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj