Africká únia Pobrežiu Slonoviny pozastavila členstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ouattara
Nový prezident Pobrežia Slonoviny Alassane Ouattara. Foto: SITA/AP

OSN 9. decembra (WEBNOVINY) – Africká únia (AÚ) vo štvrtok pozastavila členstvo vo svojom spolku Pobrežiu Slonoviny. Urobila tak po tom, ako prezident Laurent Gbagbo odmietol jej výzvy na „rešpektovanie volebného výsledku“ a dal sa opäť vymenovať do funkcie hlavy štátu. „Prijali sme rozhodnutie o vylúčení Pobrežia Slonoviny z aktivít Africkej únie, kým sa demokratický prezident Alassane Ouattara neujme moci,“ informoval reportérov komisár AÚ pre mier a bezpečnosť Ramtane Lamamara. Päťdesiatričlenný blok sa na vylúčení Pobrežia Slonoviny zhodol počas rokovania vo svojom etiópskom sídle v metropole Addis Abeba.

Medzinárodné spoločenstvo sa po násilím sprevádzaných prezidentských voľbách obáva opätovného vypuknutia občianskej vojny v africkej krajine. Obaja hlavní rivali sa totiž vyhlásili za víťazov novembrového hlasovania, ktoré podľa volebnej komisie vyhral opozičný líder Ouattara, kým podľa Ústavnej rady je víťazom súčasný prezident Gbagbo. Ouattara a Gbagbo už stihli zložiť prezidentskú prísahu a vymenovať svoj vládny kabinet. Situáciou v západoafrickej krajine sa minulý týždeň zaoberala aj Bezpečnostná rada OSN, jej členovia sa však zatiaľ nezhodli na spoločnom stanovisku v tejto otázke.

Prezidentom Pobrežia Slonoviny je Ouattara

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu po niekoľkodňovom váhaní vydala stanovisko, v ktorom označila za víťaza sporných prezidentských volieb na Pobreží Slonoviny opozičného kandidáta Alassaneho Ouattaru. Členovia v dokumente zároveň „čo najdôraznejšie odsudzujú akékoľvek snahy povracať vôľu ľudu“ a potvrdzujú, že sú pripravení uvaliť sankcie na „osoby pokúšajúce sa ohroziť mierový proces“ alebo mariť misiu OSN v západoafrickej krajine. Táto formulácia je jasným odkazom pre doterajšieho prezidenta Laurenta Gbagba, ktorý sa vyhlásil za víťaza volieb a odmieta odovzdať moc svojmu protivníkovi. Ouattarovi ešte minulý týždeň vyjadrili podporu Africká únia a Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov, ale aj Európska únia, Spojené štáty a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Situáciou na Pobreží Slonoviny sa BR OSN zaoberala už minulý štvrtok, prijatiu stanoviska však doteraz bránili výhrady zo strany Ruska.

Prezidentské voľby, ktorých druhé kolo sa uskutočnilo 28. novembra, poznačil chaos a krvavé násilie. Medzinárodné spoločenstvo sa preto obáva, že v nestabilnej krajine by mohla vypuknúť ďalšia občianska vojna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alassane OuattaraLaurent GbagboPan Ki-mun