Africkí prezidenti zdvihli na konžských povstalcov prst

Kongo
Foto: SITA/AP

GOMA 27. novembra (WEBNOVINY) – Protivládni povstalci v Konžskej demokratickej republike odignorovali ultimátum regionálnych lídrov, podľa ktorého sa mali najneskôr v noci z pondelka na utorok stiahnuť z provinčnej metropoly Goma na hranici s Rwandou.

Príslušníci povstaleckej skupiny Hnutie 23. marca (M23) v utorok ráno naďalej hliadkovali v uliciach napriek hrozbám armády, že ich vyženie násilím.

Veliteľ Antoine Manzi však ubezpečil, že povstalci nakoniec z Gomy odídu, aby umožnili začatie rokovaní z vládou. Až doteraz pritom takýto krok odmietali, kým vláda nezačne rokovať, zatiaľ čo podmienkou druhej strany je odsun.

Prezidenti viacerých krajín regiónu na sobotňajšom summite v Ugande konžským povstalcom odkázali, že v priebehu 48 hodín sa musia stiahnuť do vzdialenosti najmenej 20 kilometrov od Gomy, ktorú okupujú od minulého utorka. Zároveň vyzvali vládu v Kinshase, aby sa začala zaoberať „legitímnymi dôvodmi“ ich konania.

Najnovšie boje na východe Konga vypukli po tom, ako Spojené štáty a Organizácia Spojených národov uvalili sankcie na vodcu M23 Sultaniho Makengu, ktorému pripisujú zodpovednosť za vraždenie, znásilňovanie, únosy a nábor detských vojakov. Konžský prezident Joseph Kabila opísal tamojšiu situáciu ako „vojnu“ a vyzval obyvateľov, aby sa protivládnym silám postavili na odpor.

Skupinu M23 pomenovanú podľa dátumu mierovej dohody z roku 2009 vytvorili vojaci z radov bývalých povstalcov, ktorí sa v apríli vzbúrili na protest proti jej neplneniu. Cieľom dohody bolo ukončiť etnický konflikt na východe Konga, ktorý vypukol v roku 2004.

Región bohatý na nerastné suroviny je však dlhodobo nestabilný a začali sa v ňom obe vojny, ktoré v rokoch 1996-2002 otriasli celou krajinou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom