Agentúra pre rozvoj podnikania sa zlikviduje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová
Premiérka SR Iveta Radičová odpovedá na otázky novinárov počas brífingu o výsledkoch rokovania Koaličnej rady pred Úradom vlády. Bratislava, 22. september 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Súčasná vláda plánuje zlikvidovať činnosť Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME). Ako uviedla po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová, ministerstvo hospodárstva má do 15. októbra predložiť postup likvidácie agentúry a presun záväzkov na iné inštitúcie.

Premiérka zatiaľ nevedela konkretizovať, kedy by činnosť agentúry mohla byť definitívne ukončená. “Nechcem predbiehať udalostiam, pretože najprv má pán minister predložiť do spomínaného termínu postup ako vôbec môžeme postupovať pri likvidácii tak, aby funkčné projekty mohli pokračovať. Tam sú peniaze z Bruselu, toto nie je žart,“ povedala Radičová.

Ešte pred likvidáciou agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania má minister za úlohu vykonať v jej orgánoch personálne “zemetrasenie“. “Vláda žiada ministra hospodárstva a výstavby, aby ihneď odvolal všetkých zástupcov ministerstva v orgánoch agentúry,“ zdôraznila Radičová.

Minister hospodárstva Juraj Miškov má podľa vládou schváleného uznesenia takisto zabezpečiť v spolupráci so Slovenským živnostenským zväzom a so Združením podnikateľov Slovenska, ktorí sú zastúpení v orgánoch agentúry, bezodkladne vymeniť všetkých jej členov, všetkých členov existujúcich fondov v agentúre, či odvolanie riaditeľov sekcií a odborov.

Minister hospodárstva má tiež vláde predložiť komplexnú správu o situácii v agentúre. “Hneď po príchode na úrad začnem tieto veci riešiť. Záväzný je termín 15. október,“ reagoval po rokovaní vlády minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov.

Vláda sa podľa premiérky rozhodla k takémuto radikálne kroku z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je podľa premiérky v súčasnosti prebiehajúce trestné konanie pre spreneveru vyše 4,5 mil. eur v období od roku 2006 do roku 2009. “Druhým závažným dôvodom je, že ministerstvo hospodárstva podľa platných stanov nesie plnú zodpovednosť za situáciu a stav v týchto inštitúciách. Tieto stanovy boli prijaté a menené trikrát predchodcom pánom ministrom Jahnátkom. Podľa týchto stanov správna rada zodpovedá za všetky personálne otázky, za rozpočet, za prideľovanie peňazí za schvaľovanie projektov. Správna rada je pritom zložená z piatich členov, z ktorých traja sú zástupcovia ministerstva hospodárstva,“ dodala Radičová.

Jahnátek vracia úder

„Iveta Radičová si umýva ruky a snaží sa pod koberec zamiesť špinu, ktorú v agentúre zanechal jej stranícky kolega Ivan Mikloš. Zrušenie agentúry je nesystémové riešenie, lebo v takomto prípade malí a strední podnikatelia prídu o možnosť čerpania štrukturálnych fondov,“ reagoval na schválené kroky vlády bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek.

Za tunelovaním v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania je podľa Jahnátka súčasný minister financií Ivan Mikloš. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede Jahnátek, procesy, ktoré mali naštartovať nezákonné zaobchádzanie s finančnými prostriedkami v agentúre, nastavil v roku 2006 bývalý riaditeľ Bystrík Berthoty, ktorého do funkcie dosadil vtedajší minister financií a zastupujúci minister hospodárstva Ivan Mikloš. “Zodpovednosť za súčasný stav agentúry nesie Ivan Mikloš, lebo za jeho éry to bolo nastavené, za jeho éry tam boli dosadení ľudia,“ povedal Jahnátek.

Pani premiérka Iveta Radičová si tak podľa exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka minulý týždeň strelila vlastný gól do bránky SDKÚ-DS, keď rozprávala o tunelovaní v agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania. “Ak teda pani premiérka hovorila s vážnou tvárou o tunelovaní v agentúre s tým, že bude konať, tak my s tým súhlasíme, ale nech sa obráti na svojho straníckeho kolegu Ivana Mikloša,“ dodal Jahnátek.

“Bola by som rada, keby pán Jahnátek nežartoval, pretože Fond fondov vznikol v roku 1994, on potom v roku 2006 dostal len nový názov. Pokiaľ mal také výhrady k nastaveniu Fondu fondov sa pýtam prečo to nezmenil? Čo robil štyri roky?,“ reagovala Radičová.

Poslanec Jahnátek potvrdil, že v agentúre sa prostredníctvom stopercentnej dcérskej spoločnosti Fond Fondov, ktorá bola založená v roku 2006 za účelom poskytovania rizikového kapitálu na inovatívne projekty, zaobchádzalo s finančnými prostriedkami nezákonne. Štát podľa neho nemá dosah na 30 mil. eur.

Zmluvy sú tak nastavené, že sú nevypovedateľné. Pokutné zmluvy boli schválené vládou Mikuláša Dzurindu. Sú to zmluvy, ktoré nedovoľujú kontrolovať tok finančných prostriedkov vo fondoch. Sú to podobné zmluvy ako sa podpisovali pri privatizáciách štátneho majetku,“ doplnil Jahnátek.

Podľa neho za všetkými fondami, ktoré vznikli v agentúre počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, a ktoré mali nezákonne narábať s finančnými prostriedkami stoja páni Soták a Struhár. Ministerstvo hospodárstva podľa Jahnátkových slov konalo v tejto kauze aj keď viedol rezort hospodárstva on.

Dva roky sme sa nevedeli dostať k žiadnej informácii. Ľady sa pohli až po urobení účtovnej uzávierky za rok 2008, keď audítor odmietol urobiť výrok potom, keď ani jemu neboli poskytnuté informácie. Keď odmietli poskytnúť informácie aj audítorovi tak sme dali trestné oznámenie. Nebyť tých postojov audítorov, tak by sa ľady nepohli,“ doplnil Jahnátek s tým, že ministerstvo pod jeho vedením podalo trestné oznámenie v septembri minulého roka.

Za zmätky v agentúre nikto nemôže

Podľa stanov stačí jeden list ministerstva hospodárstva, že ruší. V tom okamihu činnosť agentúry zaniká. Ja naozaj tomuto humoru nerozumiem. Pán Jahnátek štyri roky nekonal, pričom stanovy jasne hovoria, že mohol a mal. Pýtam sa, prečo teraz rozpráva o spreneverách. To štyri roky o nich nevedel? Ako to riadil rezort?,“ reagovala premiérka na kroky exministra hospodárstva počas jeho pôsobenia voči činnosti v agentúre.

Na problém s pravdepodobne nezákonným rozdeľovaním finančných prostriedkov v agentúre upozornilo v pondelok aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva.

Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Martin Chren, v súčasnosti existuje podozrenie, že agentúra nezákonne rozdelila spriazneným firmám 13,5 mil. eur. „Existujú závažné podozrenia, že mnohé prostriedky z tohto fondu boli poskytované spriazneným firmám. Už prebieha vyšetrovanie,“ dodal Chren.

Podľa štátneho tajomníka štát v súčasnosti nemá dosah na zhruba 30 mil. eur, ktoré poskytol agentúre pre rozvoj podnikania. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Juraj Miškov, podozrivé konanie agentúry pre rozvoj podnikania sa začalo počas ministrovania Jirka Malchárka, ktorý bol do funkcie menovaný druhou vládou Mikuláša Dzurindu.

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou Európskej únie a slovenskej vlády. Agentúra je zameraná na rozvoj a rast malého a stredného podnikania s cieľom posilniť konkurencieschopnosť sektora v rámci spoločného európskeho trhu a na trhoch tretích krajín.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošIveta RadičováJuraj MiškovĽubomír JahnátekMartin Chren