Agentúra S&P znížila rating Talianska, Lotyšsko si polepšilo

Taliansko, kríza
Foto: SITA/AP

NEW YORK, RÍM 10. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v utorok znížila úverový rating Talianska o jeden stupeň na BBB+ a potvrdila mu negatívny výhľad.

Výnosy talianskych vládnych dlhopisov stúpli

Výnosy z talianskych vládnych dlhopisov v stredu stúpli.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s sa totiž rozhodla znížiť rating Talianska. Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov vzrástli o deväť bázických bodov na 4,49 %.

Stúpli aj výnosy z ekvivalentných španielskych dlhopisov, ktoré sa dostali na úroveň 4,77 %.

Objem problémových úverov v Taliansku v máji stúpol

Objem problémových úverov v talianskych bankách v máji medziročne stúpol o 22,3 %. Objem týchto úverov rástol v máji rovnako rýchlo ako v apríli. Vyplýva to zo stredajších údajov talianskej centrálnej banky.

Tento nárast je najvýraznejší od roku 1988, keď sa tento ukazovateľ začal v Taliansku sledovať. Dôvodom takejto situácie je dlhotrvajúca recesia, s ktorou krajina bojuje.

Z údajov talianskej centrálnej banky ďalej vyplýva, že poskytovanie úverov od talianskych bánk nefinančným spoločnostiam pokleslo v máji o 3,6 %, kým v apríli bol tento pokles na úrovni 3,5 %. Objem prostriedkov, ktoré si v talianskych bankách uložil súkromný sektor však v máji vzrástol o 7,1 %.

Svoje rozhodnutie zdôvodnila zlými vyhliadkami talianskeho hospodárstva, ktoré sa borí s najhoršou recesiou od druhej svetovej vojny.

„Zmena ratingu je odrazom nášho pohľadu na dopad pokračujúceho oslabovania rastu ekonomickej štruktúry a odolnosti Talianska,“ píše sa v stanovisku S&P.

Agentúra poukázala na to, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny od konca roku 2007, ešte pred začiatkom globálnej finančnej krízy, do začiatku roka 2013 klesol o 8 %, a aktuálne údaje naznačujú, že aj tento rok možno počítať s ďalším prepadom.

S&P preto, v súlade s predpokladom Medzinárodného menového fondu, znížila výhľad ekonomického vývoja Talianska tak, že na rok 2013 očakáva pokles o 1,9 %. „Pomalý rast je z nášho pohľadu z veľkej časti dôsledkom neflexibilnosti talianskeho trhu práce aj produktov,“ komentovala agentúra.

Oznam o znížení ratingu, ktorý spôsobil aj pokles kurzu eura, prišiel iba deň predtým, ako chce Rím v aukcii predať krátkodobé obligácie za 9,5 mld. eur a iba dva dni pred plánovaným predajom dlhopisov zo strednodobou a dlhodobou splatnosťou za 6,5 mld. eur.

Talianska ekonomika je treťou najväčšou v eurozóne, zároveň však patrí k najpomalším na svete. V poslednom desaťročí ju brzdila najmä nízka konkurencieschopnosť, slabý politický systém a verejný dlh vo výške viac ako 130 % HDP.

Konkurenčná ratingová agentúra Fitch Taliansko hodnotí ratingom BBB+ s negatívnym výhľadom, Moody’s krajine pridelil rating Baa2, tiež s negatívnym výhľadom.

Agentúra Fitch zvýšila rating Lotyšska

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok zvýšila rating Lotyšska do investičného pásma, pričom rozhodnutie zdôvodnila pozitívnym vplyvom pozvánky krajiny do eurozóny.

Agentúra hodnotenie Lotyšska zvýšila z úrovne BBB na BBB+ so stabilným výhľadom. „Lotyšská ekonomika je tesne prepojená s EÚ prostredníctvom obchodu, investícií a významného vlastníckeho podielu bánk na severe Európy vo finančnom sektore krajiny. Prijatie eura podporí súdržnosť a dôveryhodnosť lotyšskej ekonomickej politiky v porovnaní so súčasným stavom, keď je výmenný kurz domácej meny naviazaný na euro,“ píše sa v stanovisku agentúry.

Lotyšsko po kladnom rozhodnutí Európskej komisie do spoločnej menovej únie vstúpi ako 18. krajina začiatkom budúceho roka. V príprave na prijatie eura pritom krajina, ktorá počas krízy v rokoch 2008-2009 prišla až o pätinu ekonomického výkonu, prešla jedným z najprísnejších úsporných programov v Európe. V rámci neho Riga znížila štátny deficit na 1,2 % hrubého domáceho produktu a verejný dlh na približne 41 %. Lotyšská mena je na euro pevne naviazaná od vstupu krajiny do EÚ v roku 2004.

Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor’s Lotyšsko hodnotí ratingom BBB+ so stabilným výhľadom. Moody’s krajine pridelil hodnotenie Baa2 s pozitívnym výhľadom.

Taliansko predalo ročné pokladničné poukážky za 7 miliárd eur

Náklady Talianska na požičiavanie si na obdobe jedného roka na stredajšej aukcii vzrástli najvyššie od marca. V utorok totiž medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny na úroveň nachádzajúcu sa dva stupne nad špekulatívnym pásmom.

Talianske ministerstvo financií v stredu predalo jednoročné štátne pokladničné poukážky za 7 mld. eur. Výnosy z nich stúpli na 1,078 % z úrovne 0,96 %, na ktorej boli pri podobnom predaji pred mesiacom.

Dopyt po jednoročných štátnych cenných papieroch Talianska však bol na aukcii pomerne silný a ponuku prevýšil 1,56-násobne. Pri predaji talianskych jednoročných štátnych pokladničných poukážok v polovici júna dopyt prevýšil ponuku iba 1,49-násobne. Rím zároveň v stredu za 2,5 mld. eur predal pokladničné poukážky splatné 19. decembra tohto roka s výnosom 0,599 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsStandard & Poor's