Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiak, študent
V prípade stredoškolákov sa frekvencia agresívneho správania mení v závislosti od školy. Foto: ilustračné, Thinkstock
28. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Agresívni žiaci pochádzajú najmä z neúplných rodín

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Agresívni žiaci pochádzajú najmä z neúplných rodín, sú to najmä mladší chlapci. Vyplýva to z výskumu “Úplná a neúplná rodina vo vzťahu k asociálnemu správaniu a agresii u študentov stredných škôl”, ktorý realizovali autori Alojz Nociar, Jana Hamade a Ján Luha.

Informovala o tom hovorkyňa Paneurópskej vysokej školy Zuzana Ihnátová po tom, ako tému prezentovali v rámci druhého ročníka medzinárodnej konferencie SPAY – Social Pathology Among Youth.

Problémoví sú najmä 15 až 16-roční žiaci základnej školy

“Spolu so stále častejším výskytom šikanovania začal byť čoraz citeľnejší aj problém asociálneho správania v škole aj mimo jej prostredia,” povedal Nociar s tým, že oveľa viac agresorov je medzi chlapcami, než dievčatami.

Z výskumov podľa neho vyplýva pomerne častý výskyt fyzického a verbálneho útočenia na učiteľov. Od roku 2003 asociálne a agresívne správanie u chlapcov podľa Nociara konštantne narastalo. “Na základnej škole bola agresivita oveľa väčšia, typ školy je rozlišujúci činiteľ,” dodal Nociar.

Problémoví sú najmä 15 až 16-roční žiaci základnej školy, ktorí napriek veku ešte nie sú žiakmi strednej školy. V prípade stredoškolákov sa frekvencia agresívneho správania mení v závislosti od školy.

Najviac agresorov je na učňovkách

Výskum potvrdil gymnázium ako školu s najmenším výskytom agresivity. “Asociálne alebo agresívne správanie sa líšilo aj podľa typu školy v poradí od gymnázia k učňovke,” povedal Nociar s tým, že najviac agresorov bolo práve na učňovke a agresívni žiaci boli aj na priemyslovkách. To isté platilo aj v prípade vymedzenia vzorky iba na dievčatá.

Agresori môžu mať spoločný menovateľ v rodinných záležitostiach. “Úplnosť rodiny sa ukázala značnou premennou. Asociálne správanie a agresia bolo prítomné najviac v neúplných a pozmenených rodinách,” povedal Nociar, podľa ktorého žiaci z úplných rodín mali vo všetkých položkách priaznivejšie výsledky.

Počet úplných rodín od roku 1995 (83,1 percent) postupne klesal, pričom v roku 2015 ich bolo už len 71,6 percent.

Odporúčané články

Učitelia majú sviatok, úcte sa však netešia Vyše dvesto škôl si rozdelí desať miliónov eur na telocvične

Témy

Diskusia

vševedko takže, keď má dievča v úplnej rodine, otca alkoholika vyberie si za manžela alkoholika a ak má dievča matku feťáčku ako vzor (v úplnej rodine) tak sa automaticky stane feťáčkou : ) v poriadku, to je múdre a aj liberálne.... Mstislav Ďumbier To máš tak - je evidentne preukázané, že úplná rodina zdravo formuje dieťa (po rodičovi môjho pohlavia formujem seba, podľa rodiča opačného pohlavia si vyberám neskôr partnera), ale v zmysle naivity liberálov - predsa nie je vylúčené, že aj z... Svarog Mne to pripadá že vyvrhel je skôr ten čo uráža iné profesie. To je pre toho inteligenta 07:31 čo mu to dáva zmysel. P.S. Elektrikári či CNC obrábači majú často vyššie IQ ako nejaký úradník absolvent gymnázia, technické profesie totiž... ty dementny somar dnes ked chceš byt elekrtrikar musiš mat vysoku školu mussiš obvladat matiku fyziku a vyhlašky ty magor pridrbany skus si ich pohladat debil že ekonom je king tam kde stači počitat percenta každy sprosty elektrikar vyštuduje lavou zadnozu ekonimicku ale... agresia pohŕdanie Presne a tu by som išiel aj do nižších vekových kategórií, už od 6 rokov vnímajú svoj spoločenský status ako niečo viac a dávajú to ostatným najavo. V tejto skupine zbohatlíckych detí je aj najviac rozšírené šikanovanie a vyhrážanie sa...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...