Air France pre štrajk odbaví iba polovicu diaľkových letov

ľudia

PARÍŽ 7. februára (WEBNOVINY) – Francúzsky vlajkový letecký dopravca Air France varoval, že v utorok bude musieť výrazne obmedziť premávku na svojich linkách v dôsledku pokračujúceho štrajku palubného a pozemného personálu proti plánovanému sprísneniu pravidiel pri oznamovaní protestných akcií.

Podľa vyhlásenia vedenia môže spoločnosť zaručiť iba odbavenie 50 percent diaľkových a 70 percent ostatných letov vrátane spojov prevádzkovaných dcérskymi aerolíniami. Podľa informácií tlačovej agentúry AFP parížske letisko Charla de Gaulla už v ranných hodinách zrušilo viaceré lety, napríklad do Milána, Alžíru, Marseille či Sofie. Postihnuté sú aj letiská v iných častiach krajiny, ktoré hlásia takisto výpadky a meškania.

Celoštátny štrajk pracovníkov francúzskej leteckej dopravy sa začal už pondelok, cestujúci ho však v prvý deň pocítili iba v obmedzenej miere. Akcia by mala trvať až do štvrtka, pričom odboroví predáci dúfajú, že podiel štrajkujúcich bude ešte stúpať.

Odhadujú, že do štrajku sa zapojila polovica pilotov Air France. Spoločnosť medzitým žiada svojich zákazníkov, aby počas štrajku podľa možnosti necestovali, a odoslala už viac ako 25-tisíc elektronických správ upozorňujúcich na zrušené alebo meškajúce lety.

Pracovníci leteckej dopravy protestujú proti návrhu zákona, na základe ktorého by museli štrajky ohlasovať najmenej 48 hodín dopredu, čo považujú za neprimeraný zásah do svojich práv. Spornú úpravu v januári schválili poslanci francúzskeho parlamentu a v najbližších dňoch by sa ňou mal zaoberať aj senát. Minister dopravy Thierry Mariani v pondelok vyhlásil, že cieľom návrhu je chrániť práva cestujúcich a vláda ho neplánuje stiahnuť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Air France