Airbus rozšíri produkciu v Alabame, vyrobí viac lietadiel A320 a prijme nových zamestnancov

Airbus, Alabama
Foto: SITA/AP

Európsky výrobca lietadiel Airbus informoval, že rozšíri produkciu vo svojom závode v americkom štáte Alabama, kde vynaloží 40 mil. USD na výstavbu nových výrobných zariadení a zvýši počet zamestnancov o 275. V rámci plánu vyrábať mesačne 63 lietadiel A320 spoločnosť uviedla, že produkciu v meste Mobile v Alabame od začiatku budúceho roka zvýši na sedem lietadiel mesačne.

Airbus, ktorý začal výrobu meste Mobile v roku 2015, zamestnáva v tamojšom závode zhruba tisíc ľudí, ktorí montujú stroje A220 a A320. V minulom roku Airbus v Mobile vytvoril približne 600 pracovných miest. Celkovo v USA Airbus zamestnáva zhruba 4 tis. ľudí v šestnástich štátoch.

Ohlásenie rozšírenia výroby v USA prichádza v čase sporu medzi USA a EÚ v oblasti ciel týkajúcich sa Airbusu. Svetová obchodná organizácia totiž dospela k záveru, že EÚ nesplnila príkaz, aby ukončila poskytovanie nelegálnych subvencií Airbusu. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa preto v októbri uvalila clá na tovary z EÚ v hodnote takmer 7,5 mld. USD.

(1 EUR = 1,111 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie AirbusWTO Svetová obchodná organizácia