Airbus vraj dostal z Európskej únie nelegálne subvencie, „pomoc“ viedla k strate tržieb Boeingu

Airbus A380
Airbus A380. Foto: ilustračné, SITA/AP.

ŽENEVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Svetová obchodná organizácia (WTO) dospela k záveru, že výrobca lietadiel Airbus má stále nelegálne subvencie od Európskej únie.

Relatívne víťazstvo Washingtonu

Odvolací orgán WTO potvrdil predošlé rozhodnutie, že „štartovacia pomoc“ Airbusu zo strany EÚ viedla k tomu, že americký producent lietadiel Boeing stratil tržby pri predaji lietadiel s dvomi uličkami a veľmi veľkých lietadiel.

Rozhodnutie odvolacieho orgánu, ktorý však zároveň odmietol niektoré tvrdenia USA, je relatívnym víťazstvom Washingtonu v otázke pomoci EÚ pri výrobe lietadiel Airbus A350XWB a A380.

Odvolací orgán WTO v rozhodnutí o prípade, ktorým sa prvýkrát začal zaoberať v roku 2004, dospel k zisteniu, že Airbus platil nižšie úroky pri financovaní vývoja A350XWB, ako by platil pri financovaní na voľnom trhu.

WTO odmietlo tvrdenia USA

Odvolací orgán zároveň potvrdil rozhodnutie panelu WTO, podľa ktorého štartovacia pomoc pokračovala aj po 1. decembri 2011, čiže po dátume, od ktorého mala EÚ začať rešpektovať predošlé rozhodnutie.

EÚ smeruje k argumentom, že jediná pokuta, ktorej by mala čeliť, je rozdiel medzi financovaním na trhu a tým, ktoré Airbus získal od Európskej únie.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že rozhodnutie WTO zároveň odmietlo „veľkú väčšinu“ tvrdení USA. Malmströmová zároveň vo vyhlásení konštatovala, že EÚ „teraz prijme rýchle kroky, aby zabezpečila, že je úplne v súlade s definitívnym rozhodnutím WTO“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cecilia Malmströmová
Firmy a inštitúcie BoeingWTO Svetová obchodná organizácia