Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez popisu Foto: SITA/Diana Černáková
27. septembra 2010 ZdravieAlergie a intolerancie od Webnoviny.skSITA Diskusia(1)

Aj laktózovo intolerantní si môžu vychutnať mlieko

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Pri nedostatku vápnika, ktorého najdostupnejším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky, hrozia zdravotné riziká, ktoré môžu vyústiť do závažných problémov. Podľa Rastislava Stolárika zo združenia Intolerancia laktózy v súčasnosti existuje viacero možností pre tých, ktorých telo nie je schopné spracovať mliečny cukor, laktózu.

„Ak sa problémy s trávením objavia, treba si odsledovať svoj prah tolerancie mlieka a túto hranicu nikdy neprekračovať,” uviedol. Iným spôsobom je príjem laktázy, enzýmu zodpovedného za štiepenie problémovej laktózy. Po užití tabliet obsahujúcich laktázu je možné piť mlieko a jesť mliečne výrobky bez ťažkostí s trávením, ktoré sú častým prejavom laktózovej intolerancie. Enzým je tiež možné prijímať vo forme kvapiek, pomocou ktorých sa dá normálne mlieko zmeniť na bezlaktózové. “Navyše je tento spôsob lacnejší ako kupovanie mlieka bez laktózy,“ doplnil Stolárik. Odporúčajú sa aj fermentované výrobky ako vyzreté syry, bryndza alebo jogurty, ktoré obsahujú menej laktózy. Vhodná je tiež kombinácia mliečnych a nemliečnych výrobkov, organizmus tak získa viac času na spracovanie mliečneho cukru.

Alternatívnym zdrojom vápnika sú aj niektoré potraviny, napríklad listová zelenina, strukoviny, šampiňóny, orechy, mak, ryby alebo slnečnicové semienka. Na vstrebanie vápnika telo potrebuje vitamín D, ktorého hlavným zdrojom je slnečné žiarenie. Obe zložky je možné prijať aj v tabletách. Mliečny cukor sa však v niektorých výživových doplnkoch využíva ako sladidlo, ľudia by preto mali byť opatrní pri ich nákupe a pozorne sledovať zloženie na obale, upozorňuje Stolárik.

Vápnik je v ľudskom tele veľmi dôležitý. Zodpovedá za výstavbu kostí a chrupu, za správne fungovanie svalov, nervov, či imunitného systému. Je potrebný na zabezpečenie hormonálnej rovnováhy a zrážanlivosti krvi. Každodenná dávka vápnika, ktorú by malo telo prijať, sa počas života mení. Dojčaťu stačí asi 600 mg denne, starším deťom sa odporúča prijať 1200 mg, dospelým ľuďom 1000 mg a v staršom veku nad 50 rokov by sa denná dávka mala zvýšiť na 1500 mg. Nedostatok vápnika sa môže prejaviť mäknutím kostí, väčšou náchylnosťou na zlomeniny, u detí nesprávnym vývojom chrupu, či poruchami rastu. Časom sa môže vyskytnúť až osteoporóza.

Intolerancia laktózy je stav, pri ktorom ľudské telo neprodukuje enzým laktáza v dostatočnom množstve, a preto nemôže štiepiť laktózu, zložený mliečny cukor, ktorý potom spôsobuje ťažkosti s trávením, ak sa dostane do hrubého čreva. Miera intolerancie laktózy stúpa s vekom. Viac informácií je na webovej stránke združenia Intolerancia laktózy www.laktoza.sk.

SITA

Odporúčané články

Nákupné ceny mlieka na Slovensku mierne vzrástli Obrazom: Deti na Spiši vytvorili rekord v pití mlieka

Témy

Diskusia

4JocrWDTY66 I am familiar with the syrek, have been since I was a child. It was a must for the Easter bakset blessing. My Slovak family, the Balent's added a bit of vanilla and sugar. It then tasted like a sweet...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...