Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Beautiful pregnant woman in spring outdoor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SM Kompas
17. 04. 2018 9:25 Tehotenstvo a deti od Webnoviny.skSITA Diskusia

Aj žena so sclerosis multiplex sa môže tešiť z vlastného dieťaťa

BANSKÁ BYSTRICA 17. apríla 2018 (WBN/PR) – Sclerosis multiplex je najčastejším ochorením centrálneho nervového systému, ktoré môže u mladých dospelých viesť k trvalému postihnutiu či k predčasnému odchodu do dôchodku.

Celosvetovo ním trpí približne 2,5 milióna ľudí vo veku do 30 rokov – obdobie, kedy najčastejšie plánujú založenie rodiny. Až trikrát častejšie ním trpia ženy, u ktorých bolo ešte pred pár rokmi práve tehotenstvo neprípustné. Vďaka pokročilej medicíne majú však už oveľa viac možností ako spomaliť či úplne zastaviť progresiu ochorenia, čo im umožňuje otehotnieť bez výraznejšieho rizika ako zdravé ženy.

Individuálny prístup k liečbe

Aj keď jednoznačné odporúčania, kedy by mala žena s touto diagnózou otehotnieť neexistujú, lekári spravidla odporúčajú otehotnieť v stabilizovanom stave – 6 až 12 mesiacov po takzvanom ataku (stav prepuknutia choroby, po ktorom sa prvé príznaky upravia alebo zmiernia). Vzhľadom na rôzne symptómy, stupeň postihnutia či aktivitu ochorenia, lekári zakaždým uplatňujú individuálny prístup liečby.

„Väčšina žien so sclerosis multiplex v období tehotenstva nezažije vážnejšie komplikácie, a to ani po vysadení liečby. Viaceré štúdie dokazujú, že vplyvom vyššej hladiny tehotenských hormónov a schopnosti matkinho tela ochrániť plod pred potratom, sa ochorenie, naopak, stabilizuje. V pokročilom štádiu tiež výrazne klesá riziko atakov, a to takmer o 80 %,“ vysvetľuje doc. MUDr. Vladimír Donáth, PhD.

Riziko ochorenia dieťaťa je mizivé

Budúce mamičky s diagnostikovanou sclerosis multiplex sa o zdravie dieťaťa ani priebeh tehotenstva nemusia obávať. Ako vysvetľuje doc. MUDr. Vladimír Donáth, PhD.: „Vývoj plodu dieťaťa prebieha za rovnakých podmienok ako u zdravej ženy. Riziko, že by sa u dieťaťa mohlo neskôr objaviť toto ochorenie je iba 3-5%.“  Ženám s týmto ochorením však odporúča pravidelne dopĺňať vitamín D. Jeho nedostatok totiž môže byť u dieťaťa práve jedným z faktorov vzniku sclerosis multiplex. „Ženám odporúčam pred a počas tehotenstva užívať štandardnú dávku 800 IU (20 µg) vitamínu D,“ dodáva.

Po pôrode sa symptómy môžu vrátiť

Aj keď tehotenstvo a pôrod prebehnú bez výraznejších komplikácií, v prvých mesiacoch po pôrode môžu opäť nastať ataky. Doc. MUDr. Vladimír Donáth, PhD. preto odporúča pacientku nastaviť na liečbu čo najskôr: „Počas prvých troch mesiacov po pôrode je riziko atakov častejšie ako pred samotným tehotenstvom. Pokiaľ je to teda možné, po 2-3 mesiacoch od pôrodu odporúčame ukončiť dojčenie a vrátiť sa k biologickej liečbe,“ hovorí.

Pre pacientky s týmto ochorením je však materstvo za akýchkoľvek okolností určitou záťažou. Preto je často nevyhnutná pomoc najbližších v prípade, že by opäť došlo k atakom. „Ako každá budúca matka s touto diagnózou som, pochopiteľne, mala obavy. Keď mi však lekárka oznámila, že mi nehrozí žiadne riziko, s manželom sme sa rozhodli, že to predsa skúsime. Dnes sa už teším zo zdravého synčeka,“ opisuje svoje tehotenstvo a pôrod Janka, pacientka so sclerosis multiplex.

Viac o tehotenstve s diagnózou sclerosis multiplex a možnostiach liečby sa dozviete na diskusii s Karin Majtanovou a hosťami doc. MUDr. Vladimírom Donáthom, PhD. a MUDr. Danicou Kanianskou.

Tehotenstvo a sclerosis multiplex
Kedy: 17. apríla 2018 od 15:00 do 17:00
Kde: Beniczký restaurant, Námestie SNP 16, Banská Bystrica
Vstup na diskusiu je voľný

Viac informácií o živote so sclerosis multiplex sa dozviete na internetovej stránke www.smkompas.sk.

Odporúčané články

Neskrývaj sa, vystúp z radu! Život so sklerózou multiplex Slovenky rodia v čoraz vyššom veku, trend mimomanželských detí sa zastavil

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.