Ak klesnú tržby v reštauráciách, Matovič sa vzdá mandátu

Protest
Pred NR SR sa dnes uskutočnil protest proti zmenám v Zákonníku práce. Bratislava, 11. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Emitenti stravných poukážok prišli dnes svoje podnikanie brániť pred parlament.

Tvrdia, že ak povinnosť vydávať zamestnancom gastrolístky zanikne, o prácu príde 15-tisíc ľudí, tržby v stravovacom priemysle klesnú o 209 miliónov eur a stúpnu ceny v reštauráciách.

Nezávislý poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič prítomným demonštrantom prisľúbil, že ak sa tento čierny scenár naplní, vzdá sa svojho mandátu a pred odchodom z parlamentu navrhne opätovné zavedenie vydávania gastrolístkov a navyše sa pokúsi presadiť, aby sa mohli používať len v reštauráciách.

Poslanec, ktorý zrušením povinných gastrolístkov podmieňuje podporu novele Zákonníka práce, nespokojným demonštrantom v tričkách s nápisom Neberte nám gastráče! navrhol, že sa staví aj s každým z nich o tisíc eur. „To už bude neskoro!“ nesúhlasili zamestnanci firiem, ktoré gastrolístky vydávajú. Od Matoviča žiadali, aby prepustených živil, na to však nepristúpil.

Uvedené čísla, ktorými Asociácia emitentov stravovacích poukážok (AESP) argumentuje, dnes Matovič označil za „hausnumerá“ a nazdáva sa, že po zrušení povinných gastrolístkov by ceny v reštauráciách mohli naopak klesnúť. „Reštaurácie platia okolo dvoch až osem percent za sprostredkovanie emitentom. (…) Tým, že reštaurácie ušetria tú sprostredkovateľskú províziu, mohli by sa viacej pobiť o svojho zákazníka, mohli by pribudnúť ľudia, ktorí sa v reštauráciách stravovať budú,“ povedal.

Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger
Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger
Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger
Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger
Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger

Pomôže SNS?

V parlamentných kuloároch sa podľa Matoviča povráva, že SNS vládnej koalícii ponúkla pomoc pri hlasovaní o novele Zákonníka práce prostredníctvom neprítomnosti niektorých svojich poslancov v sále. Podmienkou je však zastaviť výmenu gastrolístkov za hotovosť. „Firmy, ktoré emitujú stravné lístky vedia, že majú veľmi dobrý biznis a nie je pre nich problém kúpiť si pár poslancov na to, aby prispôsobili rozhodnutie tým správnym smerom,“ povedal. Matovič pripomenul, že na zrušení povinných gastrolístkov sa už koalícia dohodla a ak by napokon hlasovanie dopadlo inak, bol by to vážny precedens. „Mohlo by to mať nedozerné dôsledky na fungovanie vládnej koalície,“ varoval.

Snahu emitentov zachovať povinnosť vydávať gastrolístky vníma Matovič ako ochranu vlastných príjmov, ktoré im zrejme drasticky klesnú. Ich podnikanie navyše označil za „legálne výpalníctvo“. Emitenti však nesúhlasia a tvrdia, že ak nebudú povinné gastrolístky, ľudia sa budú stravovať nezdravo a štát stratí kontrolu nad tým, na čo zamestnanci používajú príspevok na stravovanie oslobodený od daní a odvodov.

Matovič a demonštranti

Demonštrantom sa Matovič pokúšal vysvetliť, že ľudia sú svojprávni a neprestanú jesť ani keď namiesto gastrolístkov dostanú hotovosť. „Keby sme mali prijať vašu optiku, tak potom dajme ľuďom lístky na toaletný papier, lebo tí, ktorí by nemali lístky, by ten toaletný papier nepoužívali,“ ponúkol paralelu.

Predseda AESP Štefan Petrík sa s Matovičovými argumentmi nestotožnil a požiadal ho o stiahnutie pozmeňujúceho návrhu a následné rokovania, čo Matovič odmietol. „Takáto príležitosť ako je dnes a zajtra už sa nenaskytne a ak by som naťahoval čas takým spôsobom ako vy, tak by stravné lístky nemohli byť nahradené peniazmi,“ vysvetlil poslanec.

Protest
Foto: SITA/Marián Peiger

SNS dohodu o hlasovaní dementuje

Slovenská národná strana nevyvíja aktivity, ktoré by mali viesť k zachovaniu povinnosti zamestnancom vydávať gastrolístky. „Neviem o takejto dohode. Nerokoval som s nikým, ani predseda nerokoval s nikým,“ zareagoval pre agentúru SITA na informácie lídra Obyčajných ľudí a nezávislého poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

V parlamentných kuloároch sa podľa Matoviča povráva, že SNS vládnej koalícii ponúkla pomoc pri hlasovaní o novele Zákonníka práce prostredníctvom neprítomnosti niektorých svojich poslancov v sále. Podmienkou je zastaviť výmenu gastrolístkov za hotovosť ako to navrhuje Matovič. „Pokiaľ si pán Matovič len vymýšľa, aby zabezpečil priechodnosť svojmu návrhu, je to jeho problém,“ povedal Rafaj. Nevedel však zaručiť, že všetci poslanci za SNS budú hlasovať proti novele Zákonníka práce. „To sa uvidí. Poslanci majú slobodný mandát,“ podčiarkol. Sám Rafaj pravdepodobne bude hlasovať proti. „Aj keď sú tam niektoré veci, ktoré zákonní spružňujú, je tam viac negatív ako pozitív,“ dodal s tým, že do rozpravy k novele je prihlásených množstvo poslancov, ktorí môžu znenie upraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRafael Rafaj