Žiadna bratská pomoc, polícia a Ústav pamäti národa pripravili informačnú kampaň k okupácii z roku 1968

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
August 1968
Bratislava, Námestie SNP, 21. august 1968. Členovia Varšavskej zmluvy napadli Československo. Po okupácii nastalo dlhé obdobie tvrdej "normalizácie" spoločnosti. Foto: Ján Lörincz/SITA

Policajný zbor (PZ) a Ústav pamäti národa pracujú na informačnej kampani k roku 1968. Preventívno-informačná kampaň má verejnosti priblížiť okupáciu vtedajšej Československej socialistickej republiky (ČSSR).

Fotografie, infografiky, vzdelávacie videá i banery budú publikované na oficiálnych účtoch polície na sociálnych sieťach, a to počas najbližších dní.

Prokremeľská propaganda

Dôvodom je, že od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zaznamenáva polícia snahy o ovplyvňovanie verejnej mienky zo strany prokremeľskej propagandy a jej aktérov na Slovensku. PZ to uvádza v tlačovej správe.

Do snáh o ovplyvňovanie verejnej mienky možno zaradiť produkovanie dezinformácií, poloprávd i manipulácií a zahlcovanie informačného priestoru neprehľadnými informáciami.

Radí sa tam aj prekrúcanie historických faktov, kam patrí okupácia ČSSR z roku 1968. Tá býva prezentovaná ako bratská pomoc, ktorá ČSSR uchránila pred skazeným západom. Vyskytujú sa i pokusy zvaľovať vinu za okupáciu na ukrajinskú armádu.

Ohrozenie bezpečnosti štátu

Tieto informačné operácie považuje PZ za mimoriadne nebezpečné ohrozenie bezpečnosti štátu, demokracie a občanov Slovenskej republiky.

Z tohto dôvodu je jeho zákonnou povinnosťou vyvinúť opatrenia na elimináciu takýchto aktivít. Efektívnym opatrením je proaktívna komunikácia smerom k verejnosti, a to aj prostredníctvom sociálnych sietí.

O jej efektivite svedčí aj konštantné úsilie externého prostredia o zastavenie činnosti analytického tímu Policajného zboru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SRÚPN Ústav pamäti národa