Akákoľvek nová pomoc pre Grécko musí mať jasné podmienky

Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble Foto: SITA/AP

BERLÍN 12. mája (WEBNOVINY) – Akákoľvek nová finančná pomoc pre Grécko musí obsahovať jasné podmienky, vyhlásil vo štvrtok nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. „Samozrejme, že som si vedomý závažných dopadov, ktoré spôsobili správy o vývoji gréckych úrokových sadzieb na finančných troch,“ povedal Schäuble. Ak sa ukáže, že sa Grécku nedarí vrátiť sa na finančné trhy v plánovanom čase, bude záležať na krajine, aké ďalšie kroky podnikne. „Bez jasných podmienok však nebudeme môcť schváliť ďalšie opatrenia,“ povedal.

Rok od získania mimoriadneho balíka pomoci v sume 110 mld. eur od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) sú investori presvedčení, že pomoc Grécku nie je dostatočná, a ak mu zahraniční veritelia neposkytnú ďalšie prostriedky bude musieť reštrukturalizovať svoj dlh, čo by negatívne zasiahlo aj súkromných držiteľov gréckych dlhopisov. Vládni predstavitelia krajín eurozóny vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tvrdia, že pred tým, ako podniknú ďalšie opatrenia, čakajú na výsledky misie EÚ a MMF v krajine.

Šéf MMF pre Európu Antonio Borges v stredu vyhlásil, že MMF je pripravený poskytnúť Grécku ďalšiu pomoc, ak o ňu požiada. Pri otázke, či Grécko dostane novú finančnú pomoc Borges povedal, že MMF je otvorený tejto možnosti. „S iniciatívou musia prísť Gréci a tak ďaleko sme sa zatiaľ nedostali,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Wolfgang Schäuble