Aké výsledky Slovensko potrebuje na štvrťfinále MS v hokeji 2019? (postupová matematika)

MS v hokeji 2019: Slovensko - Nemecko
Smutní hrači Slovenska po zápase A-skupiny na MS v hokeji 2019, v ktorom Slovensko podľahlo Nemecku 2:3. Košice, 15. máj 2019. Foto: SITA/Marek Lukáč.

KOŠICE 16. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti si stredajšou prehrou v dôležitom zápase s Nemeckom (2:3) veľmi skomplikovali svoju cestu do štvrťfinále svetového šampionátu. A tá je len v rovine teórie a pomôže zrejme už iba zázrak.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú na konte po štyroch zápasoch iba tri body za triumf nad Američanmi (4:1) a medzi osmičku najlepších tímov sa dostanú iba ak vyhrajú zostávajúce zápasy proti Francúzom, Britom aj Dánom a do karát im zahrajú aj výsledky ostatných duelov v A-skupine.

Viac 12-bodových tímov

Nemcov už Slováci v tabuľke „košickej“ skupiny môžu predbehnúť iba za predpokladu, že by malo viac tímov po 12 bodov a rozhodovala by „minitabuľka“.

V prípade rovnakého počtu bodov pri aspoň troch mužstvách rozhodne o poradí vyšší počet získaných bodov zo vzájomných stretnutí. Ak nepomôže ani toto kritérium, následne sa berie do úvahy rozdiel gólov, potom vyšší počet strelených gólov zo vzájomných duelov.

Ak stále bude platiť patová situácia, rozhodovať budú výsledky (postupne body, gólový rozdiel, vyšší počet dosiahnutých gólov) s najbližším najvyššie umiestneným tímom. V prípade, že aj tak nebude možné určiť poradie, postup sa opakuje s nasledujúcim najbližším najvyššie umiestneným tímom. Posledným kritériom je určenie poradia na základe renkingu IIHF.

Zaváhanie hokejistov USA

Aj z „minitabuľky“ by však zrejme mali problém Slováci postúpiť a tak musia dúfať v zaváhanie jedného z tria Kanada, Fínsko a USA.

Keďže vo vzájomnom zápase porazili iba Američanov, tak medzi „osmičku“ najlepších sa dostanú „najľahšie“ cez nich. Ak teda hokejisti USA v zostávajúcich troch zápasoch proti Dánsku, Nemecku a Kanade získajú maximálne štyri body a Slováci svoje zápasy vyhrajú, zahrajú si vo štvrťfinále domáci hokejisti.

Reprezentácia „Suomi“ bude ešte hrať proti Dánom, Britom, Francúzom a Nemcom. Kanaďania si ešte zmerajú sily s Francúzmi, Nemcami, Dánmi a Američanmi. Je teda málo pravdepodobné, že v konečnej tabuľke A-skupiny budú mať 12 bodov a menej.

Viac o MS v hokeji 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia