Ako mi dovolenka zmenila život

Spanok
Foto: www.pressdispensary.co.uk

BRATISLAVA 9. júla (WBN/PR) – Pred mesiacom sme sa vybrali na dovolenku k moru do Bulharska. Manželka, deti a ja. Tento rok sme išli lietadlom. Odlet z Bratislavy bol o štvrtej ráno a o okolo ôsmej sme sa už kúpali v mori. Strávili sme nádherný deň. Večer sme boli oťapení z tepla a z toho, že predošlú noc sme toho veľa nenaspali. Unavení sme zaľahli do postele už o desiatej večer. Mysľou mi ešte pred zaspatím prebleslo, ako zvládne manželka túto noc. Vďaka môjmu chrápaniu doma spávam v obývačke. Manželka ma zo spálne vyhostila. Často som rozmýšľal, či je to kvôli chrápaniu, alebo niečomu inému. Manželka samozrejme vždy tvrdila, že kvôli môjmu chrápaniu sa nevie vyspať. A ja som jej na to odvrkol, že nech si zvykne, že keď mňa vlastné chrápanie nezobudí, tak prečo by to malo vadiť jej. A teraz sme po dlhom čase spali spolu v manželskej posteli. Rýchlo som však moje myšlienky zahodil za hlavu a zaspal som.

Zrazu ma zo spánku vytrhlo manželkine „cmukanie“. Niečo som zašomral a pokračoval v spánku. Po chvíli som sa znovu prebudil, ako manželka so mnou kymáca. Vykríkol som so spánku: „Čo do mňa drgáš???“ Odpovedala znechutene: „S tebou sa nedá vydržať v jednej posteli!“ Zdvihol som sa naštvaný, že ma stále manželka zobúdza, zobral som si deku a vankúš, vyšiel z bungalovu a premiestnil som sa o kúsok ďalej, kde sa nachádzali stany. Povedal som si, že tam mi bude bezpečne, veď tam spia aj iní ľudia v stanoch, hodil som deku s vankúšom na zem a ľahol som si. S pocitom, že už ma nikto nezobudí, som zaspal ako bábätko. Ešte nič netušiaci, čo sa stane. Zrazu ma so spánku vytrhlo silné svetlo, ktoré na mňa svietilo. Vyplašený som prudko vstal a po zaostrení uvidel chlapa, ktorý svietil na mňa s baterkou a v druhej ruke mal palicu. Keď som sa spamätal, kde sa nachádzam a začal som vnímať realitu, zbadal som v šere s tým chlapom celú rodinku. Bola tam aj jeho manželka a deti. Všetci na mňa čumeli ako na mimozemšťana. A ja na nich tiež. Muž prehovoril po česky: „Hele vole,co tu děláš takový randál? Jak nějaká svine, když se hrabe v zemi a při tom krochce!“ V tej chvíli som naozaj nevedel, ako zareagovať. Uvedomil som si, že moje chrápanie je neznesiteľné. So sklopenou hlavou som sa vrátil do bungalova k manželke. Otvoril som dvere od spálne, kde manželka sladko spala. Nechal som ju tak, spať sa mi už nechcelo. Pobral som sa do kuchyne, kde som si musel po mojom zážitku dať jedno poldeci. Pozrel som sa cez okno, začalo svitať. A ja som začal rozmýšľať sám nad sebou. V hlave mi prúdila stále tá istá myšlienka. „Musím niečo urobiť s tým mojím chrápaním!“ Keď ráno vstala manželka, prekvapil som ju s raňajkami a ospravedlnil sa jej za moje nočné správanie. Povedal som jej o mojom zážitku z noci, manželka mi zo začiatku ani neverila. Sľúbil som jej, že akonáhle sa vrátime z dovolenky, začnem problém s chrápaním riešiť.

Po návrate z dovolenky som si sadol za počítač. Zisťoval som možnosti, ako odstrániť chrápanie. Už dávnejšie som počul o tom, že chrápanie sa dá riešiť chirurgickým zákrokom. Nechcem však skončiť pod nožom a hľadal som alternatívu. Našiel som článok o pretlakovej terapii. Po prečítaní článku som bol zhrozený. Kládol som si otázku: „To mám spať s nejakou maskou na hlave???“ Prečítal som si rôzne stránky, fóra, vyjadrenia pacientov. Najmä zväčša pozitívne vyjadrenia pacientov ma presvedčili rozmýšľať nad touto možnosťou. Rozhodol som sa urobiť prvý krok k odstráneniu chrápania. Objednal som sa na konzultáciu do spánkového laboratória na stránke www.chrapanie.sk. Lekárka so mnou prešla môj zdravotný stav a oboznámila ma s pretlakovou liečbou. Objednal som sa na vyšetrenie- nočné monitorovanie, kde budú analyzovať môj zdravotný stav a podľa výsledkov z tohto monitorovania sa určí ďalší postup. A tak som strávil noc v spánkovom laboratóriu. Výsledky vyšetrenia potvrdili doktorkin odhad- potrebujem pretlakovú liečbu, lebo sa mi nedostatočne okysličuje organizmus. Prvý týždeň som si nevedel zvyknúť na prístroj. Prebúdzal som sa v noci s tým, že akú chobotnicu to mám na nose. No zvykol som si. Počas dňa mám viac energie, nie som ospalý a dokonca sa mi upravil tlak. A to najdôležitejšie, prestal som chrápať a spím s manželkou v jednej posteli!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom