Ako posilniť vášmu dieťaťu imunitu? Osvojte si týchto 5 zásad

Dieťa, dážď, smútok, chlapec
Close-up of a boy looking out a window on a rainy day www.thinkstockphotos.com

Jesenné obdobie býva jedným z najviac záťažových na našu imunitu. O tej detskej už ani nehovoriac. A pritom si mnohí rodičia neuvedomujú, že odolnosť dieťaťa voči chorobám dokážu ovplyvniť najmä do troch rokov jeho veku. Vtedy sa totiž formuje jeho imunitný systém. Tu je niekoľko zásad, ktoré posilnia imunitu vášho dieťaťa.

Vyvážená strava – základ všetkého

Tráviaci systém je pre budovanie imunitného systému základným oporným bodom, až 70% buniek tvoriacich imunitu sa nachádza práve v črevách. Preto je veľmi dôležité, aby sa výživa dieťaťa stala základom pre cielenú a pozitívnu podporu imunity. Zároveň je dôležité podporovať poznávacie schopnosti dieťaťa, pretože podľa výskumov sú zvedavé, tvorivé deti aktívnejšie a majú lepšiu psychickú pohodu.

Dieťa, jesť, jedlo, bábätko
Baby boy in high chair feeding himself and making a face www.thinkstockphotos.com

Pohyb na čerstvom vzduchu a otužovanie

Každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, neprekúrené a „neklimatizované“ domáce prostredie s častým vetraním. Dbať na primerané oblečenie a vhodnú teplotu vody pri umývaní. Deti bývajú často príliš teplo naobliekané, čo má za následok, že sa spotia. Vlhké oblečenie na nich vonku priamo schne, čo tiež môže spôsobiť prechladnutie.

Topánky, deti, škola, kamarátstvo
Row of successful learners looking at camera outside

Dostatok spánku

Potreby spánku sú individuálne, ale dieťa by malo vnímať od skorého detstva rozdiel medzi dennou – aktívnou časťou a nočnou – oddychovou časťou dňa. Je dôležité zaviesť dieťaťu režim dňa, pravidelnosť od útleho detstva. Po prvom polroku by malo byť schopné prespať osem hodín nočného spánku bez prerušenia.

Dieťa
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Čo najmenej stresu

Vytvorte dieťaťu ideálne prirodzené domáce prostredie, ktoré nie je preň príliš hlučné, ale naopak príjemné, vo farbách, ktoré nedráždia, ale upokojujú. Najdôležitejšie je, aby sa partneri vedeli dohodnúť, nehádali sa, nevyvolávali stres a napätie, ktoré veľmi negatívne vplýva na psychický stav dieťaťa. Rodičia musia dodržiavať režim a byť jednotní v požiadavkách, príkazoch, zákazoch a úľavách pre dieťa tzv.: „ťahať za jeden koniec povrazu“.

Rodičia, dieťa, písať, škola, deti, školáci, učiť sa
Family writing in book while standing at table www.thinkstockphotos.com

Tréning pre imunitu

Veľa rodičov často v strachu pred možnou nákazou nezdravo izoluje svoje dieťa od vonkajších vplyvov. Imunitný systém však vyžaduje tréning a potrebuje byť v kontakte s prirodzeným prostredím. Preto treba zvážiť naše prehnane sterilné správanie.

Dazdnik, pocasie, deti
Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom