Aktivisti Cvernovku nevzdávajú, oslovili ministra Kaliňáka

Búranie bratislavskej Cvernovky
Pohľad na industriálny komplex Cvernovka kde začali nezákonne búrať. Bratislava, 16.jún 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Cvernovka
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) sa vo štvrtok obrátila otvoreným listom na ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súvislosti s búraním v areáli Cvernovky na Páričkovej ulici v Bratislave.

Podľa iniciatívy polícia nekoná tak, ako by mala.

„Z nášho pohľadu je situácia, pri ktorej sa polícia len prizerá, ako stavebník porušuje zákony a ohrozuje okolie a sama nie je schopná účinnej akcie, absurdná a neakceptovateľná,“ píše ministrovi iniciatíva.

Aktivisti vyzývajú ministra, aby zjednal nápravu, preveril situáciu, podrobne vysvetlil a zdôvodnil postup polície a vyvodil príslušné personálne a systémové dôsledky pre prácu polície v kritických situáciách.

O stretnutie s ministrom vnútra požiadal aj ružinovský starosta Dušan Pekár. Chce, aby pomohol riešiť vzniknutú situáciu, keď stavebník nerešpektuje nariadenie štátneho stavebného dohľadu o zastavení búracích prác. Zastavenie prác nariadil starosta v sobotu po tom, čo sa začalo v areáli búrať.

Spoločnosť Hamilton Group najprv oznámila, že búracie práce na odporúčanie stavebného úradu prerušia, aby sa vytvoril priestor na pokojné preverenie všetkých dokumentov a povolení. Už v utorok sa však v Cvernovke opäť búralo.

Polícia v tejto veci robí všetko, čo jej umožňuje zákon, teda zabezpečuje poriadok a bezpečnosť, informovala Lucia Garajová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.

Podľa nej však nemôže polícia preberať kompetencie stavebného úradu alebo iných orgánov miestnej štátnej správy a samosprávy, ktoré vydávajú príslušné povolenia na búracie práce alebo iné rozhodnutia. „Policajný zbor môže poskytnúť ochranu osobám povereným výkonom rozhodnutia, ak tieto osoby z dôvodu ohrozenia života lebo zdravia o to písomne požiadajú,“ uviedla Garajová.

Obrazom: Začalo sa búranie Cvernovky

Ako uviedla Ľubica Trubíniová z BAO, spoločnosť najprv úplne dokončila demoláciu kotolne, nazývanej aj zámočnícka dielňa, a ešte v neskorých večerných hodinách začala búrať budovu farbiarne. Obe budovy mali podľa nej na strechách nebezpečný eternit s obsahom azbestu, ktorého použitie je dnes už prísne zakázané.

Polícia v sobotu prijala dve trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a jedno oznámenie pre podozrenie zo spáchania priestupku. Regionálny hygienik vydal v utorok predbežné opatrenie na zamedzenie šírenia azbestovocementových vlákien do životného prostredia.

Úrad vyzval spoločnosť I.Z.K. – plus, ktorá v areáli búrala, aby sa zdržala akejkoľvek manipulácie so stavebným materiálom obsahujúcim azbest na stavbe.

„Spoločnosť Hamilton Group pracuje v areáli Cvernovky na základe povolení a považuje za samozrejmosť postupovať zákonne. Čo sa týka prác s azbestom, všetky asanačné práce pre nás zabezpečuje spoločnosť na to určená. Znamená to, že je zmluvne zaviazaná, aby práce prebiehali v súlade s pravidlami a nariadeniami,“ uviedla dnes firma s tým, že ako majiteľ areálu v tejto veci nedostali žiadnu správu od žiadneho úradu. „Nemáme vedomosť o prípadnom porušovaní nariadení,“ zareagovala spoločnosť Hamilton Group.

Video: Demolácia Cvernovky

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Pekár
Firmy a inštitúcie Cvernovka