Aký osud čaká naše dôchodky

Bratislava, 27.7.2017 ( WBN/PR ) – Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol od roku 2005 počet starobných dôchodcov o približne 140 000 osôb na 1,05 milióna. Pritom platí, že v súčasnosti má Slovensko jednu z najmladších populácií v rámci Európskej únie, čo v praxi znamená veľa pracujúcich a tým pádom aj relatívne dosť prostriedkov na penzie súčasných dôchodcov.

Najrýchlejšie tempo starnutia v rámci EU
Zarážajúce je, že demografi predpovedajú Slovensku najrýchlejšie tempo starnutia v rámci celej Európskej únie. Odborníci na dôchodkovú problematiku varujú, že s penziami z prvého dôchodkového piliera to bude čoraz horšie. Spoliehať sa na vetu „štát sa postará“, považujú za chybu, keďže počet dôchodcov na Slovensku sa bude postupne približovať počtu pracujúcich.

Graf sp.jpg

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Rozdelenie starobných dôchodkov podľa ich výšky ukazuje, že až skoro tretina slovenských dôchodcov dostáva v súčasnosti penziu od 305 po 410 €. Po uvedomení si len základných nákladov na bývanie je zrejmé, že finančnú zodpovednosť za roky, ktoré každý z nás strávi na dôchodku nemôžeme zvaliť len na štát.

Zobrať zodpovednosť za vlastný dôchodok do vlastných rúk vyžaduje pochopiť 3 základné pravidlá individuálneho sporenia si na dôchodok:

1. Zadefinujte si, koľko si chcete na dôchodok nasporiť a akú mesačnú dávku očakávate navyše k štátnemu dôchodku.
2. Kto si začne sporiť v mladom veku, môže si dovoliť odkladať výrazne menej.
3. Priebežne si kontrolujte, či s blížiacou sa penziou výška vašich úspor napĺňa vaše očakávania.

Štátom najviac zvýhodnená forma individuálneho sporenia na dôchodok jedoplnkové dôchodkové sporenie, tzv. tretí pilier.

Odhad dôchodku uvidíte už aj v mobilnej aplikácii
Začiatkom tohto roka Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) Tatra banky, ako prvá na Slovensku, začala zobrazovať sporiteľom odhad doplnkového dôchodku vychádzajúceho z tretieho piliera. Účastníci sporenia tak dostávajú ucelenú informáciu o ich predpokladanej nasporenej sume v treťom pilieri k veku 62 rokov a odhad doplnkového dôchodku vyplácaného na mesačnej báze počas 10 rokov.

Graf1 sp 2.jpg

Odhady budúcich dôchodkov majú všetci klienti DDS Tatra banky k dispozícii v mobilnej aplikácii Tatra banka a v Internet bankingu.

Zistiť viac

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Tatra banka