Alena Procházková skončila vo štvrťfinálovom šprinte

Procházková
Alena Procházková Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

KUUSAMO 25. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame vo svojom štvrťfinálovom behu tretie miesto a nepostúpila do dvanásťčlenného semifinále.

Okrem prvých dvoch automaticky postupujúcich pretekárok z každého z piatich štvrťfinále postupovali aj dve s najlepším časom, Procházková mala aj v tomto rebríčku „až“ tretí čas. Za poslednou postupujúcou zaostala na 1200 m okruhu s prevýšením 33 m o jedinú desatinu (0,1) sekundy.

Od štartu sa 27-ročná Banskobystričanka pohybovala na popredných pozíciách. Pred nástupom do rozhodujúceho stúpania tesne pred vbehnutím na štadión sa však netakticky nechala zavrieť Nórkou Celine Brunovou Lieovou a musela takmer zastať, aby zabránila kolízii. Na štadión vbehla na piatej pozícii, v hektickom finiši na súťaž predbehla dve zo súperiek, ale nakoniec v cieli druhú Rusku Nataliu Matvejevovú už nestihla.

Podľa neoficiálnych prepočtov by Alena Procházková mala obsadiť konečné 16. miesto a do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus si pripíše 15 bodov.

Slováci neuspeli v kvalifikácii šprintu

V kvalifikácii šprintu mužov klasickou technikou v behu na lyžiach, ktorý je prvou etapou trojdielnej „minitour“ v rámci podujatia Nordic Opening vo fínskom Kuusame započítavanom do seriálu pretekov Svetového pohára 2011/12, bol najrýchlejší pomerne neznámy Fín Anssi Pentsinen. Dvadsaťpäťročný šprintérsky špecialista, pre ktorého je zatiaľ výsledkovým vrcholom 22. miesto z minuloročných pretekov v nemeckom Düsseldorfe, zvládol 1400 m dlhý okruh s celkovým prevýšením 43 m za 2:40,31 min. O vyše 4 sekundy za ním zaostal druhý Jesper Modin zo Švédska, na treťom mieste spoločne skončili Kanaďan Len Valjas a Rus Nikita Kriukov, ktorí dosiahli na stotinu sekundy rovnaký čas.

Do tridsaťčlennej hlavnej fázy pretekov so začiatkom o 11.30 SEČ sa nekvalifikoval ani jeden z dvojice Slovákov na štarte. Peter Mlynár si však 43. miestom vytvoril kariérne maximum v pretekoch tohto rangu. Doteraz bolo jeho najlepším výsledkom 47. miesto spred dvoch rokov rovnako z Kuusama. Od postupu ho delilo 1,37 s. Martin Bajčičák, ktorý sa na šprinty nešpecializuje a nastúpil iba preto, aby mohol štartovať v sobotu a v nedeľu v druhej a tretej etape „minitour“, obsadil v 124-člennom štartovom poli 112. miesto.

Výsledky – V. štvrťfinále ženy:

1. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 2:47,5 min

2. Natalia Matvejevová (Rus.) +0,9 s

3. Alena Procházková (SR) +1,4

4. Celine Brunová-Lieová (Nór.) +1,7

5. Julia Ivanovová (Rus.) +1,8

6. Natalia Korostelevová (Rus.) +6,1

Výsledky – kvalifikácia muži:

1. Anssi Pentsinen 2:40,31 min

2. Jesper Modin (Švéd.) +4,30 s

3. Len Valjas (Kan.) a Nikita Kriukov (Rus.) obaja +4,38

5. Eirik Brandsdal (Nór.) +4,49

6. Alexej Petuchov (Rus.) +4,64

43. Peter Mlynár +10,92,

112. Martin Bajčičák (obaja SR) +21,86

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováMartin BajčičákPeter Mlynár