Aleppo opúšťajú tisíce civilistov, Paríž chce schôdzu BR OSN

Vojnou zničené Aleppo
Vojnou zničené Aleppo. Foto: archívne, SITA/AP

BEJRÚT 29. novembra (WebNoviny.sk) – Približne 27.000 sýrskych civilistov ušlo zo svojich domovov po tom, čo vládne sily dobyli najmenej tretinu východného Aleppa, ovládaného povstalcami. Informovala o tom v utorok organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje konflikt v Sýrii. Vo východnom Aleppe sa vzdalo armáde 484 povstaleckých bojovníkov, napísala tiež tlačová agentúra DPA.

Okolo 15.000 zo spomínaných civilistov sa premiestnilo do stredných a južných oblastí obkľúčenej enklávy, keď vládne sily obsadili jej severné štvrte, uviedlo SOHR.

Ďalších 7000 civilistov našlo útočisko v mestskej časti s názvom Šajch Maksúd kontrolovanej Kurdmi a 5000 ľudí prešlo do častí Aleppa ovládaných režimom prezidenta Bašára Asada, dodalo SOHR.

Zbrane odovzdali stovky povstalcov

Podľa člena parlamentu blízkeho sýrskej vláde sa vo východnom Aleppe vzdalo 484 povstaleckých bojovníkov. Bojovníci, ktorí „nepatria do Frontu an-Nusra alebo do Ahráru aš-Šám či do inej džihádistickej skupiny, odovzdali svoje zbrane aj seba sýrskej armáde“, povedal agentúre DPA člen sýrskeho parlamentu pochádzajúci z Aleppa Fáris Šihábí. Spomenul krídlo teroristickej siete al-Káida a ďalšiu extrémistickú odnož.

Bojovníci využili prezidentskú amnestiu, vysvetlil Šihábí. Prezidentský úrad v Damasku oficiálne neoznámil žiadnu amnestiu a ani ďalšie informácie o povstaleckých bojovníkoch. Sýrsky režim, ktorý mal dosiaľ pod kontrolou iba západnú časť mesta Aleppo, spustil nedávno novú ofenzívu na dobytie východného Aleppa od povstalcov – s cieľom získať pod svoj vplyv celé mesto.

O Aleppo bojujú vládne sily od leta 2012

O Aleppo, najväčšie mesto a bývalú obchodnú metropolu Sýrie, bojujú vládne sily s povstalcami už od leta 2012. Porážka povstalcov v meste by predstavovala zvrat v päťročnom vojnovom konflikte. Sýrska armáda spustila spomínanú novú ofenzívu na Aleppo koncom minulého týždňa s cieľom úplne ho dobyť, pričom mu náletmi pomáha aj Rusko. Sýrsky vládnuci režim mal pred ofenzívou pod kontrolou západnú časť Aleppa.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault žiada okamžité zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, aby posúdila situáciu v severosýrskom Aleppe a možnosti, ako pomôcť tamojšiemu obyvateľstvu. Vládne sily momentálne ovládajú asi 40 percent územia východného Aleppa, ktoré mali doteraz pod kontrolou protivládni povstalci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc Ayrault