Američania budú cvičiť so Slovákmi, strieľať budú aj ostrými

Americký konvoj je na Slovensku, vítali ho prívrženci i odporcovia
Presun amerického armádneho konvoja, ktorý smeruje na cvičenie Severoatlantickej aliancie v Maďarsku. Americký vojenský konvoj vyrazil zo základne v Kuchyni smerom k hraničnému priechodu Rajka. Konvoj o celkovej sile 150 vozidiel sa skladá prevažne z obrnených transportérov, džípov alebo nákladných áut ťahajúcich húfnice. Na ceste ho sprevádzajú slovenské bezpečnostné zložky. Kuchyňa, 16. september 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA/WASHINGTON 16. septembra (WebNoviny.sk) – Americkí vojaci, ktorí v týchto dňoch prechádzajú Slovenskom na aliančné cvičenie Brave Warrior v Maďarsku, majú v stredu cvičenie so slovenskými vojakmi. Na pláne sú aj ostré streľby. Uviedol to druhý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Pavel Macko.

„Vykonávajú bežnú taktiku. To znamená, zdokonaľujú sa, navzájom spoznávajú svoje zbrane, zdokonaľujú sa v spoločnej taktike a budú vykonávať ostré streľby,“ priblížil náplň výcviku Macko. Spoločné cvičenie prebieha vo výcvikovom priestore Záhorie a za Slovensko sa na ňom zúčastňujú mechanizované jednotky z 12. práporu Nitra.

Podľa Macka vždy, keď sa stretnú jednotky z rôznych krajín NATO, musia si zladiť svoje postupy. „Musia si zladiť aj odlišnosti v taktike tak, aby dokázali spolu pôsobiť,“ dodal. Američania by mali opustiť Slovensko v nočných až skorých ranných hodinách.

Obrazom: Americký konvoj na Slovensku

„V stredu večer sformujú svoje pochodové prúdy a budú pripravení na rozkaz. Len čo dostanú rozkaz, vyrazia a v podstate pokračujú vo svojom taktickom výcviku,“ doplnil Macko. Konvoj tvorí približne 640 amerických vojakov s približne 150 kusmi techniky. Američania so sebou priniesli napríklad obrnené bojové vozidla Stryker či terénne vozidlá Humvee.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Macko
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky