Američania otočili a vedú nad Francúzmi 2:1

Bob Bryan
Bratia Bryanovci sa tešia z vyhratej štvorhry po zápase proti francúzskej dvojici Julien Benneteau a Michael Llodra. Foto: SITA/AP
Julien Benneteau

FRANCÚZSKO – USA 1:2 po sobotňajšej štvorhre

(Monte Carlo, Country Club, antuka vonku)

Julien Benneteau, Michael Llodra – Bob Bryan, Mike Bryan 4:6, 4:6, 6:7 (4) za 127 minút

Piatkové výsledky:

Jo-Wilfried Tsonga – Ryan Harrison 7:5, 6:2, 2:6, 6:2 za 180 minút

Gilles Simon – John Isner 3:6, 2:6, 5:7 za 127 minút

Zostávajúci program:

Nedeľa (11.00 h SELČ):

Jo-Wilfried Tsonga – John Isner

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) – Tenisoví reprezentanti USA vedú vo štvrťfinále svetovej skupiny Davisovho pohára 2012 družstiev mužov nad domácimi Francúzmi 2:1, hoci spočiatku prehrávali 0:1.

O zavŕšenie priebežného obratu v prospech hostí pred nedeľňajšími dvoma dvojhrami sa v sobotňajšej štvorhre postarali dvojičky Bob a Mike Bryanovci.

Spoloční lídri deblového svetového rebríčka zvíťazili na antuke v Monte Carle nad Julienom Benneteauom a Michaelom Llodrom za 127 minút 6:4, 6:4, 7:6 (4).

Interenetová stránka tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) priniesla štatistiku, podľa ktorej má Francúzsko v dueloch so skóre 1:1 po piatku bilanciu 45:44 a USA oveľa priaznivejšie 55:25, ale zároveň 30:48 v stretnutiach so stavom 0:1.

Krajinu „galského kohúta“ v piatok najprv posunul o krok bližšie k tretiemu semifinále v rade Jo-Wilfried Tsonga, ktorý si poradil s debutantom v tzv. živom zápase v Davis Cupe Ryanom Harrisonom za 180 minút 7:5, 6:2, 2:6, 6:2. Následne však Gilles Simon podľahol Johnovi Isnerovi za 127 minút 3:6, 2:6, 5:7.

Tridsaťdvanásobní šampióni Američania vo februárovom osemfinálovom 1. kole vo Fribourgu zaskočili Švajčiarov, ktorí doma disponovali Rogerom Federerom.

Proti Francúzom majú bilanciu 8:7 (len dvakrát sa presadil hosťujúci tím), ale z toho na najpomalšom podklade 1:5, v čom zjavne spočívala inšpirácia domácich pri voľbe povrchu.

Francúzi sa usilujú nadviazať na triumf z Winstonu-Salemu, ktorý dosiahli v rovnakej fáze v roku 2008.

Zaujímavosťou je, že Spojené štáty americké ťahajú vo Francúzsku minišnúru dvoch nezdarov vrátane finále edície 1991, hoci vtedy hrali Pete Sampras a Andre Agassi.

Rozhodujúci bod získal terajší kapitán Francúzov Guy Forget. Hostí vedie Jim Courier. Na pôde tohto súpera neuspeli Američania od roku 1982, keď sa presadili vo finále (Grenoble).

Ide o prvý vzájomný duel na francúzskej pôde od roku 2002. Llodra vtedy po boku Fabricea Santora prehral vo štvorhre, ale domáci napokon v areáli Roland Garros v Paríži zvíťazili v semifinále 3:2.

Držitelia 9 titulov Francúzi, ktorí čakajú na jubilejnú oslavu od sezóny 2001, naposledy prehrali pred vlastnými fanúšikmi vo štvrťfinále ročníka 2006 s Rusmi. Ak teraz ešte dosiahnu obrat, znova budú hrať doma, a to proti Španielom alebo Rakúšanom.

Čoskoro 34-roční Bryanovci (nar. 29. apríla 1978 v kalifornskom Camarille) stoja v spoločných vystúpeniach v Davis Cupe 19:2, naposledy ťahali za kratší koniec v roku 2008 práve proti Francúzom Llodrovi a Arnaudovi Clémentovi. Debutovali v roku 2003 prostredníctvom triumfu v bratislavskom NTC nad párom Karol Beck, Dominik Hrbatý.

Viac k osobe Andre AgassiBob BryanDominik HrbatýGilles SimonJo-Wilfried TsongaJohn IsnerJulien BenneteauKarol BeckMichael LlodraMike BryanPete SamprasRyan Harrison