Američania priniesli do PKO gospel, funk i rock

Shorty
Trúbkar a trombónista Troy Andrews alias Trombone Shorty počas vystúpenia na festivale Bratislavské jazzové dni. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Druhý deň hlavného programu 36. ročníka festivalu Bratislavské jazzové dni patril predovšetkým americkým hudobníkom. K hviezdam sobotňajšieho večera patril trubkár Trombone Shorty, speváčka Lizz Wright, ale i formácia Tortured Soul.

Prvý menovaný sa postaral zrejme o doterajší energický vrchol podujatia, keď ľudí v bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO) svojim vystúpením doslova zdvihol zo stoličiek. V rámci koncertu došlo na Louisa

Nedeľný program:

V nedeľu v PKO vystúpi britská džez-funková formácia Shakatak, ktorá na scéne pôsobí už takmer 30 rokov. Ich najväčšími hitmi sú skladby Night Birds, Down on the Street alebo Day By Day. V poslednej menovanej pesničke hosťuje i svetoznámy spevák Al Jarreau. Na tradičnom slovenskom hudobnom podujatí sa v záverečný deň predstaví aj americký džezový gitarista a spevák Larry Carlton a jeho krajan, trubkár Christian Scott. Program na hlavnom pódiu odštartuje po 18:00 slovensko-český Orchester Gustava Broma. Pódium mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP bude v nedeľu patriť skupine Groove Brothers, španielskemu umelcovi Hyperpotamusovi, kapele Silvia Fourporation a maďarskému kvintetu Miklósa Lukácsa. Vstupenka na nedeľňajší program stojí 23 eur.

Armstronga i na Lennyho Kravitza, s ktorým muzikant s občianskym menom Troy Andrews nahral skladbu Something Beautiful. Tá pritom v sobotu patrila k tým menej rýchlym.

Jeho krajanka Lizz Wright, pochádzajúca taktiež z juhu Spojených štátov amerických, sa prezentovala odlišným prejavom. Jej vystúpenie bolo na rozdiel od Shortyho funk-rockovej nádielky skôr gospelovo-bluesové, čo ešte pred samotným začiatkom vystúpenia naznačil aj riaditeľ festivalu Peter Lipa. Tridsaťročná džezová speváčka oblečená v červených šatách pripomínala vzhľadom a často aj prejavom Tracy Chapman. Publiku na ľavej strane Dunaja ponúkla v rámci krátkej ochutnávky zo svojej tvorby napríklad pieseň Hit The Ground z albumu Dreaming Wide Awake (2005).

Prívlastok americká mala i kapela Tortured Soul na Pódiu mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP, kde sa počas druhého dňa ukázala aj Katka Koščová či Swing Society Orchestra v zostave aj s Danom Heribanom alebo Katkou Korček. Na hlavnom stagei sa okrem už spomínaných Lizz Wright a Trombonea Shortyho predviedol i slovenský Milo Suchomel Quartet a Talianka Roberta Gambarini. Tá musela do hlavného mesta Slovenska priletieť súkromným lietadlom, pretože komerčné linky boli pre štrajk vo Francúzsku ochromené.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Lipa