Američania stratia kontrolu nad afganským Guantanámom

Bagram
Foto: SITA/AP

KÁBUL 5. septembra (WEBNOVINY) – Afganská vláda prevezme od budúceho týždňa kontrolu nad najväčšou väznicou v krajine – Bagram, v ktorej zadržiavajú asi 3000 väzňov vrátane bojovníkov Talibanu.

V utorok to oznámila prezidentská kancelária s tým, že odovzdanie väzenia 10. septembra bude sprevádzať „veľkolepá slávnosť“.

„Odovzdanie väznice do afganskej správy je obrovským úspechom,“ píše sa vo vyhlásení kancelárie. Väznica sa nachádza hneď vedľa najväčšej americkej vojenskej základne v Afganistane.

Kábul a USA podpísali dohodu o jej odovzdaní do afganskej správy v marci tohto roku. V Bagrame, ktorý nazývajú aj afganské Guantánamo, zadržiavajú aj povstaleckých bojovníkov zatknutých počas desať rokov trvajúcej vojny.

Podľa podpísanej dohody musia afganské úrady informovať o prepustení väzňov Američanov. Americkí úradníci budú afganskej väzenskej správe ešte rok pomáhať poradenskou činnosťou.

Na prevzatí väznice trval prezident Hámid Karzaj, ktorý predtým odmietal podpísať dohodu o afgansko-amerických vzťahoch po odchode koaličných vojsk v roku 2014.

Táto dohoda určí právny štatút amerických vojakov, ktorí zostanú v Afganistane aj po tomto čase.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj