Američania z Afganistanu zatiaľ neodídu, Obama mení plány

Američania v Afganistane
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 15. októbra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama vo štvrtok oznámil, že sa rozhodol ponechať v Afganistane po väčšinu budúceho roka 9800 vojakov a 5500 v roku 2017. Bezpečnostná situácia v Afganistane je podľa neho stále krehká.

Obama zdôraznil, že americká misia bude naďalej zameraná na výcvik afganských síl a protiteroristické operácie. Tento krok označil za „skromné, ale zmysluplné predĺženie“, uviedla agentúra DPA. „Nepodporujem myšlienku nekonečnej vojny… Ale vzhľadom na to, čo je v stávke v Afganistane, som pevne presvedčený, že by sme mali pristúpiť k tejto dodatočnej snahe,“ povedal Obama.

Obama plánoval stiahnuť celú armádu

„Ako vrchný veliteľ nedopustím, aby sa z Afganistanu stalo bezpečné útočisko pre teroristov a aby opäť zaútočili na náš národ,“ citovala prezidenta agentúra Reuters. Podľa nej tak Obama spomalí tempo odsunu amerických jednotiek z krajiny, predĺži ich 14-ročnú účasť v afganskom konflikte a odovzdá bremeno stiahnutia armády svojmu nástupcovi v úrade.

Obama mal predtým v úmysle stiahnuť celú armádu z Afganistanu s výnimkou síl na americkom veľvyslanectve v metropole Kábul, a to ešte pred svojim odchodom z úradu v januári 2017. Podľa nového plánu bude 5500 vojakov pôsobiť v roku 2017 na štyroch miestach: Kábul, Bagram, Džalalabad a Kandahár.

Oficiálna misia amerických bojových jednotiek v Afganistane sa skončila koncom roku 2014. Po tomto dátume v krajine zostalo 10.000 vojakov, ktorí pomáhajú vláde v Kábule s protiteroristickými operáciami a s výcvikom afganských bezpečnostných síl.

Šéf NATO rozhodnutie USA privítal

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal dnes rozhodnutie USA zachovať americkú vojenskú prítomnosť v Afganistane aj po roku 2016. Stoltenberg zároveň dodal, že aj Severoatlantická aliancia v najbližších týždňoch prijme „kľúčové rozhodnutia“ o rozsahu svojej misie v Afganistane.

„Toto rozhodnutie otvára cestu pre trvalejšiu prítomnosť spojencov a partnerov NATO v Afganistane. Príspevok USA bude dôležitým faktorom, ktorý budeme brať do úvahy,“ povedal Stoltenberg.

Podľa šéfa aliancie afganské bezpečnostné sily aj naďalej plnia svoje záväzky v oblasti bezpečnosti a je preto veľmi dôležité, aby „sme ich aj naďalej podporovali a chránili výsledky, ktoré sme doteraz dosiahli“. V súčasnosti v rámci operácie pod taktovkou NATO s názvom „Rozhodná podpora“ je v Afganistane nasadených 12.500 vojakov. Väčšina z nich sú Američania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy