Američanky a Rusi vyhrali šprint na MS v Taliansku

Kikkan Randalová
Kikkan Randalová Foto: SITA/AP

VAL DI FIEMME 24. februára (WEBNOVINY) – V tímovom šprinte dvojíc v behu na lyžiach voľnou technikou na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v talianskom Val di Fiemme si v nedeľu vybojovali tituly Rusi Alexej Petuchov a Nikita Kriukov a reprezentantky USA Jessica Digginsová a Kikkan Randalová.

Slovensko malo zastúpenie iba v kategórii mužov, Martin Bajčičák s Petrom Mlynárom však neuspeli už v semifinále, v ktorom finišovali na 10. pozícii. Do bojov o medaily teda nepostúpili a celkovo ich klasifikovali v konkurencii 30 dvojíc na 20. mieste.

Finále mužov prinieslo strhujúci súboj do posledných metrov. Víťaz šprintu jednotlivcov Nikita Kriukov v ňom potvrdil, že na šampionát prišiel vynikajúco pripravený, a vo finiši o štyri desatiny sekundy zdolal lídra klasifikácie šprintu vo Svetovom pohári Švéda Emila Jönssona, ktorý štartoval s Marcusom Hellnerom. O bronzovej medaile rozhodovali až arbitri na základe rozboru cieľovej fotografie. Prisúdili ju Kazachom Nikolajovi Čebotkovi s Alexejom Poltoraninom, štvrtí Kanaďania zaostali o tri stotinky sekundy.

Kriukov si na tomto šampionáte vybojoval už druhú zlatú medailu a je jeho šprintérskym kráľom. „Som veľmi šťastný, je to víťazstvo pre celé Rusko. Je rok pred olympiádou v Soči a my sme týmto triumfom ukázali mladým ľuďom, že všetko sa dá. Boli ťažké podmienky, na trati bol nový mokrý sneh. Zvíťaziť vôbec nebolo jednoduché. Vedel som, že Emil Jönsson je vynikajúci šprintér, no na posledných päťdesiatich metroch sa mi ho podarilo zdolať,“ cituje www.skisport.ru s odvolaním sa na ITAR-TASS Nikitu Kriukova.

Prvenstvo Američaniek v kategórii žien bolo tak trochu prekvapením. Odborníci skôr čakali triumf doteraz suverénnych Nórok. Tie svoju kvalitu potvrdili v semifinále, v ktorom jasne triumfovali. Vo finále však mali obrovskú smolu. V predposlednom piatom úseku si Ingvild Flugstad Östbergová pichla paličku medzi lyže, spadla a súperky jej ušli. Striebro si vybojovali obhajkyne zlata z predchádzajúceho šampionátu v roku 2011 v nórskom Osle, Švédky Charlotte Kallová s Idou Ingemarsdotterovou, a bronz Fínky Riikka Sarasojová-Liljová s Kristou Lähteenmäkiovou.

Výsledky – tím šprint – Val di Fiemme:

MUŽI (2x3x1505 m): 1. Rusko (Alexej Petuchov, Nikita Kriukov) 21:30,98 min, 2. Švédsko (Marcus Hellner, Emil Jönsson) +0,46 s, 3. Kazachstan (Nikolaj Čebotko, Alexej Poltoranin) +0,73, 4. Kanada +0,76, 5. Taliansko +3,52, 6. Francúzsko +5,33,… nepostúpili do finále (10. miesto v semifinále) 20. Slovensko (Martin Bajčičák, Peter Mlynár)

ŽENY (2x3x1270 m): 1. USA (Jessica Digginsová, Kikkan Randalová) 20:24,44 min, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Ida Ingemarsdotterová) +7,80 s, 3. Fínsko (Riikka Sarasojová-Liljová, Krista Lähteenmäkiová) +10,95, 4. Nórsko +20,81, 5. Taliansko +21,46, 6. Slovinsko +25,17,… Slovensko nemalo zastúpenie

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte KallováIngvild Flugstad ÖstbergováMartin Bajčičák