Američanom končí dovolenková sezóna, oslavujú Sviatok práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebnictvo, priemysel
Foto: Ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 4. septembra (WebNoviny.sk) – Američania si užívajú predlžený víkend, v pondelok totiž oslavujú Sviatok práce. Využívajú ho na posledné výlety a dovolenky, alebo aspoň na typické grilovanie s rodinou a priateľmi. Takzvaný víkend Sviatku práce je považovaný za bodku za letným dovolenkovým obdobím.

Sviatok práce oslavujú Američania vždy v prvý septembrový pondelok. Sviatok je podľa ministerstva práce venovaný sociálnym a ekonomickým úspechom, ktoré dosiahli americkí pracujúci. „Je každoročnou celonárodnou poctou pracujúcim ľuďom, ktorí prispeli k sile, prosperite a blahobytu našej krajiny,“ píše sa na webovom portáli ministerstva práce.

Hoci Sviatok práce v Európe má korene v USA a v boji tamojších pracujúcich za osemhodinový pracovný čas, v Spojených štátoch je tento sviatok o inom. Prvý máj ako pripomienka masových demonštrácií v Chicagu, ktoré sa začali 1. mája 1886 a skončili sa násilným zásahom polície, sa v USA nikdy neujal. Naopak, tamojší Sviatok práce bol oslavovaný skôr, ako sa tieto udalosti stali.

Sviatok práce vznikol najprv na miestnej úrovni. Prvýkrát ho oslavovali 5. septembra 1882 v New Yorku na podnet odborovej miestnej organizácie. V meste sa konal obrovský piknik a sprievod, v ktorom sa prezentovali jednotlivé odborárske združenia. Ráno však najprv panovali obavy z toho, že nový sviatok sa skončí fiaskom.

„Mnohí robotníci nechceli mať voľno a prísť o celodennú mzdu. Keď sa začal sprievod, bolo v ňom len niekoľko robotníkov. Ostatní sa iba prizerali a plánovali ísť do práce. Potom sa však do sprievodu pridali robotníci združení v únii šperkárov, neskôr murári a postupne našli odvahu všetci. Napokon bolo v sprievode 10.000-20.000 ľudí,“ pripomína minulosť ministerstvo práce.

Park, v ktorom sa oslavy konali, bol vyzdobený vlajkami mnohých krajín, odkiaľ prisťahovalci pochádzali. Všetci sa zabávali, pili pivo, počúvali prejavy predákov odborových združení a tancovali. Sviatok vyvrcholil ohňostrojom. Potešení úspechom odboroví predáci vyzvali svojich kolegov v iných mestách, aby tiež oslavovali sviatok pracujúcich. Nápad sa uchytil a v roku 1885 sviatok oslavovali mnohé priemyselné centrá krajiny.

Neskôr sviatok pracujúcich uznali niektoré štáty. Celonárodným sviatkom sa stal v roku 1894. Návrh priebehu osláv sviatku hovoril, že najprv by sa mal konať sprievod ukazujúci verejnosti „silu a jednotného ducha obchodných a odborárskych organizácií“. Potom by mala nasledovať časť venovaná oddychu a zábave pre robotníkov a ich rodiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať