Americký Kongres je o krok bližšie k dohode o opatreniach na podporu ekonomiky

doláre, peniaze, bankomat
Foto: ilustračné, Getty Images

Americký Kongres sa v sobotu výrazne priblížil k dohode o nových opatreniach na podporu ekonomiky. Cestu k schváleniu stimulov v celkovom objeme 900 miliárd USD otvára kompromis v otázke právomoci americkej centrálnej banky (Fed). Hlasovať o legislatíve by sa mohlo už v nedeľu.

Oznámil to vodca demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer po rokovaniach s republikánskym senátorom Patom Toomeym. Ten zmiernil svoj návrh obmedziť kompetencie Federálneho rezervného systému v krízových situáciách. Podľa demokratov bol návrh príliš široko formulovaný a zväzoval by ruky nastupujúcej administratíve zvoleného prezidenta Joea Bidena.

Viac o téme: Koronavírus

V centre sporu bol program, v rámci ktorého Fed skupuje od štátov a samospráv ich dlhopisy. Vďaka tomu mali lokálne vlády zdroje financovaniu k nástrojov na pomoc firmám a ľuďom zasiahnutým pandémiou. Senátor Tomey pôvodne navrhoval, aby program skončil tento rok.

V rámci pripravovaného balíka stimulov má ísť 300 mld. USD na pomoc firmám. Nezamestnaným Američanom má federálna vláda vyplácať mimoriadny príspevok k dávkam v nezamestnanosti vo výške 300 USD týždenne. Ten nahradzuje súčasnú podpornú schému, ktorá končí bezprostredne po Vianociach.

(1 EUR = 1,2259 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden