Americký prezident Donald Trump nečakane odvolal riaditeľa FBI Jamesa Comeyho

James Comey
Odvolaný riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 10. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v noci na stredu nečakane odvolal riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho. Tento krok zdôvodnil potrebou „obnoviť dôveru verejnosti“ vo vyšetrovací úrad.

„FBI je jednou z najuznávanejších inštitúcií v našej krajine a dnešok bude znamenať nový začiatok pre tento klenot medzi ustanovizňami dohliadajúcimi na dodržiavanie zákona u nás,“ uviedol Trump v písomnom vyhlásení. Meno Comeyho nástupcu Biely dom neoznámil.

Trump pristúpil k tomuto kroku krátko po tom, čo FBI korigovala znenie jednej vety z Comeyho minulotýždňového miestoprísažného vyhlásenia pred Kongresom, podľa ktorého bývalá blízka spolupracovníčka niekdajšej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej Huma Abedinová poslala na laptop svojho manžela „stovky a tisícky“ e-mailov, pričom niektoré z nich údajne obsahovali utajené informácie.

Podľa dvojstranového vyjadrenia, ktoré FBI vydala v utorok, bol na laptop v skutočnosti preposlaný iba „malý počet“ z tisícok e-mailov, ktoré v ňom našli. Naopak, väčšina z týchto e-mailov sem bola údajne uložená pomocou elektronických zariadení.

Comeyho vymenoval do úradu v roku 2013 na desaťročné funkčné vtedajší prezident Barack Obama.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation