Americký Senát schválil návrh zákona o zahraničnej pomoci pre Ukrajinu či Izrael, ďalší osud balíka je však neistý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snemovňa reprezentantov USA
Snemovňa reprezentantov USA. Foto: Ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Senát amerického Kongresu v utorok schválil návrh zákona o zahraničnej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan v objeme 95,3 miliardy dolárov. Za návrh, ktorý prešiel v pomere 70 za a 29 proti, hlasovali takmer všetci demokratickí senátori a aj viac ako desiatka republikánov.

Kritický nedostatok zbraní

Prijatie návrhu je vítaná správa v Kyjeve, ktorý čelí kritickému nedostatku zbraní a vybavenia na bojisku. Ďalší osud balíka je však neistý, keďže musí ísť do Snemovne reprezentantov, kde sú radikálnejší republikáni spájajúci sa s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom proti nemu. Predseda Snemovne, republikán Mike Johnson, napríklad dal v pondelok večer jasne najavo, že môže trvať týždne aj mesiace, než sa návrh dostane z Kongresu k prezidentovi Joeovi Bidenovi, ak sa vôbec dostane.

Zatiaľ čo niektorí republikáni tvrdia, že by sa Washington mal zamerať na vlastné problémy, podporovatelia legislatívy argumentujú, že upustenie od pomoci len povzbudí ruského vodcu Vladimira Putina a ohrozí bezpečnosť vo svete. Balík má pre Ukrajinu vyčlenených 60 miliárd dolárov.

Úmorné rokovania

Financie by išli na nákup obranného vybavenia v USA vrátane munície a systémov protivzdušnej obrany, ktoré sú podľa úradov zúfalo potrebné pre boj proti ruskej agresii. Zahŕňa aj 8 miliárd dolárov pre vládu v Kyjeve a ďalšiu pomoc.

Ďalších 14 miliárd dolárov by išlo Izraelu pre jeho vojnu s militantným hnutím Hamas a 9,2 miliardy na humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy. Zvyšok je pre Taiwan a partnerov v indicko-tichomorskom regióne na brzdenie Číny.

Schváleniu návrhu v Senáte predchádzalo takmer päť mesiacov úmorných rokovaní o rozsiahlejšom návrhu, ktorý okrem zahraničnej pomoci rátal aj s hraničnými a azylovými opatreniami. Republikáni požadovali kompromis a tvrdili, že nárast migrácie do Spojených štátov sa musí riešiť popri bezpečnosti spojencov. Len niekoľko dní po predstavení sa však tento návrh rozpadol, keď ho republikáni vyhlásili za nedostatočný a zablokovali ho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenMike JohnsonVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Hamás