Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Figel fico
Zľava: Premiér SR Robert Fico a predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/AP Petr David Josek
28. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Amnesty International kritizuje dohodu Smeru a KDH o ústave

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Organizácia Amnesty International Slovensko kritizuje dohodu medzi vládnym Smerom-SD a opozičným KDH o novele Ústavy SR. Podľa nich sa zmena základného zákona krajiny riešila bez celospoločenskej diskusie a bez tých, ktorých sa to najviac týka.

„Ľudské práva sa tak stali vyjednávacím predmetom dvoch politických strán, čo môže viesť k zmene ústavy a teda aj k diskriminácii na základe sexuálnej orientácie,“ hovorí predsedníčka Amnesty International Slovensko Jela Dobošová.

Návrh novely ústavy, o ktorom by mal parlament začať opäť rokovať vo štvrtok, ráta s justičnými zmenami a zavádza zmienku o manželstve ako zväzku muža a ženy.

Predsedníčka Amnesty International Slovensko dodáva, že odmietnutím rovnakého občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia sa im zabráni v prístupe k radu ďalších práv, ako je právo na bývanie, sociálne zabezpečenie a iných.

„Vládna strana by mala obhajovať záväzky Strany európskych socialistov, týkajúce sa inklúzie a rovnakých práv pre všetkých. Namiesto toho iniciuje návrh zmeny ústavného zákona, ktorý zhorší ľudskoprávnu situáciu v krajine a takéto zadefinovanie manželstva nás zaradí k menšine krajín ako Poľsko, Litva, Lotyšsko, Írsko, kde ľudské práva LGBTI ľudí nie sú v tejto oblasti naplnené a chránené,“ upozorňuje Dobošová.

Amnesty International Slovensko nesúhlasí s postupom vládnej strany o ústavných zmenách, ktorý podľa nej nemožno interpretovať inak, ako „mocenský signál, obeťou ktorého sú LGBTI osoby a rodiny, ale aj ostatné menšiny žijúce v našej krajine“.

Organizácia vyzýva Smer-SD na naplnenie Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Európskej sociálnej charty a ďalších medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov a na začiatok diskusie o tom, v akej spoločnosti chceme žiť a aké právne úpravy môžu tomu pomôcť.

Odporúčané články

Výbor novelu ústavy neschválil, Smer nemal dostatok hlasov Na sankcie voči Rusku nie je dôvod, tvrdil Fico v Bruseli

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...