Anastasia Kuzminová obsadila desiate miesto v Ruhpoldingu

Kuzminovová

RUHPOLDING 3. marca (WEBNOVINY) – Biatlonovou majsterkou sveta v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km na šampionáte v nemeckom Ruhpoldingu sa suverénnym spôsobom stala Nemka Magdalena Neunerová. O 15,2 s za ňou zaostala Bieloruska Darja Dmračevová, bronz si vybojovala Ukrajinka Vita Semerenková.

Najlepšou Slovenkou v 116-člennom štartovom poli bola podľa očakávania Anastasia Kuzminová, ktorá uzatvárala vo výsledkovej listine elitnú desiatku. Janka Gereková po streleckom zlyhaní (4 trestné okruhy) obsadila až 53. miesto. Do nedeľných stíhacích pretekov sa zo Sloveniek nekvalifikovali šesťdesiata šiesta Martina Chrapánová a Paulína Fialková, ktorá skončila osemdesiata šiesta.

Dvadsaťpäťročná Neunerová obhájila svoje minuloročné víťazstvo z MS v ruskom Chanty-Mansijsku a zároveň potvrdila svoju pozíciu momentálnej suverénnej svetovej jednotky. Bol to pre ňu jedenásty najjagavejší kov zo svetových šampionátov v kariére, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej biatlonistke v dejinách. S celkovou bilanciou jedenásť zlatých, tri strieborné a dve bronzové medaily je suverénnou líderkou historického rebríčka. Základ svojho úspechu položila bezchybnou streľbou.

Dokázala „ustáť“ obrovský psychický tlak, pod ktorý ju dostali preplnené tribúny štadióna a súperkám dovolila bojovať už iba o zvyšné pozície. Jedna z najrýchlejších bežkýň medzi biatlonistkami Darja Domračevová z Bieloruska zaostala za ňou o viac ako štvrť minúty. Vita Semerenková už bude v nedeľu do stíhacích pretekov vybiehať s odstupom 37 sekúnd.

Anastasii Kuzminovej obhajujúcej vlaňajší bronz sa preteky nevydarili celkom podľa predstáv. Na oboch streleckých položkách nechala stáť po jednom terčíku a dva 150 m dlhé trestné okruhy ju stáli lepšie umiestnenie. Ani vynikajúci bežecký výkon jej nestačil na lepšie ako desiate miesto. Aj to je však opäť potvrdením, že stále patrí do užšej svetovej špičky.

Janka Gereková zlyhala na strelnici. V ľahu i v stoji netrafila po dva terče a na trestných okruhoch tak odbehla spolu 600 metrov. S tým na úspech nemohla ani pomýšľať. Konečné 53. miesto je reálnym odrazom jej streleckého kolapsu.

Martina Chrapánová mala z kvarteta Sloveniek v 118-člennom štartovom poli najpresnejšiu mušku, bežecky však zaostáva. S jediným chybným výstrelom v stoji obsadila 66. priečku. Od juniorky ešte len 19-ročnej Paulíny Fialkovej sa zázraky nedali čakať. Pri svojej premiére na seniorskom šampionáte skončila s tromi nepresnými výstrelmi osemdesiata šiesta.

Výsledky – rýchlostné preteky žien na 7,5 km:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 21:07,0 min (0 trestných okruhov), 2. Darja Domračevová (Biel.) +15,2 (0), 3. Vita Semerenková (Ukr.) +37,6 (0), 4. Helena Ekholmová (Švéd.) +44,9 (0), 5. Marie Laure Brunetová (Fr.) +46,7 (0), 6. Tora Bergerová (Nór.) +52,4 (1), … 10. Anastasia Kuzminová +1:19,8 (2), 53. Janka Gereková +3:12,2 (4), 66. Martina Chrapánová +3:44,0 (1), 86. Paulína Fialková (všetky SR) +4:45,2 (3)

Viac k osobe Anastasia KuzminováDarja DomračevováJanka GerekováMagdalena NeunerováMartina ChrapánováPaulína FialkováTora Bergerová