Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp
5. 09. 2016 8:04 Umenie od WBN/PRSITA Diskusia

Anderle a Brunovský v Galérii SPP

Bratislava, 5. september 2016 (WBN/PR) – Výstava Anderle & Brunovský: grafická tvorba prináša unikátny pohľad na tvorbu velikánov slovenskej a českej grafiky. Diela týchto popredných autorov si môžete pozrieť od štvrtka 8. septembra v Galérii SPP. Výstava potrvá do konca októbra.

Na výstave sú zastúpené diela od 60-tych až po koniec 90-tych rokov. Prezentované sú litografie, technika leptu a suchá ihla. Nájdete tu Brunovského grafiky počnúc známym cyklom Bella Italia, cez fantastické imaginatívne diela 80-tych rokov, až po litografie z posledného roku jeho života (1997). Mnohé prezentované Anderleho diela sú súčasťou jeho známych cyklov, ako napr. Komedie (1965-1969), Fragmenty (1979-1980), Vanitas (1983), Commedia dell’arte (1985). Taktiež zahŕňajú myšlienkový vývoj autora od orientácie na etnické umenie (napr. dielo Vejce), cez problémy súčasného bytia až po lyrické polohy a portréty v čase, napr. v dielach Vanitas.

„Obaja prezentovali svoje diela po celom svete, stali sa medzinárodne uznávanými a možno povedať, že aj lídrami grafickej tvorby vo svojich krajinách. Boli priateľmi a vekovo ich delil necelý rok, no vo svojej tvorbe si každý našiel svoju originálnu a neprehliadnuteľnú cestu“, povedala kurátorka výstavy Melita Fodor Gwerková.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 8. septembra o 18 h. v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.

O autoroch:

Albín Brunovský (*1935, Zohor – †1997, Bratislava) – Národný umelec, maliar a grafik, autor výtvarných návrhov československých bankoviek a poštových známok. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. storočia. Okrem maľby a voľnej grafiky sa venoval aj ilustrovaniu kníh pre deti aj dospelých. V roku 1989 získal vo Francúzsku ocenenie Najkrajšia bankovka sveta.

Jiří Anderle (*1936, Pavlíkov na Rakovnicku, ČR) – Maliar, grafik, zberateľ afrického umenia.

V súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších českých umelcov. Medzinárodne uznávaný sa stáva začiatkom 80. rokov, kedy jeho grafický list Krutá hora pro člověka označili v Chicagu za najvýznamnejší grafický list osemdesiatych rokov. V roku 2006 bol vyznamenaný Medailou Za zásluhy III. stupňa. V roku 2011 mu udeľuje Minister kultúry ČR medailu Artis Bohemiae amicis za šírenie dobrého mena českej kultúry.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. SPP dodáva elektrinu už viac ako stodvadsať tisíc zákazníkom. Celkovo SPP zabezpečuje spoľahlivé dodávky energií a ďalších energetických služieb pre viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Za dodržiavanie etických princípov pri podnikaní získal SPP v roku 2016 Veľkú cenu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Odporúčané články

FAUNASMAGÓRIA v Galérii SPP Podporte mladé talenty s Nadáciou SPP

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X