Andy Murray vyhral drámu vo Valencii, rozhodli tajbrejky

Andy Murray
Radosť Andyho Murrayho po finálovom víťazstve nad Tommym Robredom na turnaji vo Valencii. Foto: SITA/AP

VALENCIA 26. októbra (WEBNOVINY) – Britský tenista Andy Murray nasadený ako tretí zvíťazil v nedeľňajšom finále dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 Valencia Open v španielskej Valencii nad domácim veteránom Tommym Robredom za 3:21 h vo veľkej dráme tesne 3:6, 7:6 (7), 7:6 (8). Bolo to najdlhšie tohtoročné finále na okruhu.

Zverenec francúzskej fedcupovej kapitánky Amélie Mauresmovej Murray odvrátil dva súperove mečbaly v tajbrejku druhého setu a potom ďalšie tri v „lotérii“ rozhodujúcej časti. V treťom dejstve mal manko 3:4 na gemy s brejkom, ale aj mečbal na príjme v desiatej hre.

„Som si vedomý toho, že sme práve odohrali neskutočný duel. V druhom sete, ale aj na konci zápasu to bol tenis naozaj vysokej úrovne. Ja som dobre zahral v tých najvhodnejších okamihoch,“ skonštatoval Murray podľa webu Asociácie tenisových profesionálov.

Dvadsaťsedemročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray nadviazal na minulotýždňový triumf z Viedne a výrazne umocnil svoje vyhliadky kvalifikovať sa na koncosezónny výberový šampionát ATP World Tour Finals v Londýne (9. – 16. novembra).

Úradujúci olympijský šampión Murray získal vo Valencii svoj druhý titul po sezóne 2009 a celkovo sa raduje z 31. trofeje. Proti niekdajšiemu členovi Top 5 Robredovi veľmi pripomenul septembrový finálový úspech z čínskeho Šen-čenu, kde obrovskou zhodou okolností takisto odvrátil 5 mečbalov – 5:7, 7:6 (9), 6:1. Celkovo má s týmto rivalom skóre 5:2.

Tridsaťdvaročný Robredo v sobotu vstúpil do exkluzívneho Klubu 500 podľa počtu zápasových úspechov v singli na hlavnom profesionálnom okruhu, ale teraz nenačal druhú päťstovku.

„Bol to úžasný zápas na vychutnávanie. Žiaľ, niekto z nás dvoch musel napokon prehrať. Rozhodlo pár loptičiek,“ povedal Robredo, ktoré uteší šek na 175 975 USD. Šampión si odnáša 390 325 amerických dolárov.

Dvojhra – finále:

Andy Murray (V. Brit.-3) – Tommy Robredo (Šp.) 3:6, 7:6 (7), 7:6 (8) za 201 minút