Angela Merkelová opäť rázne odmietla eurobondy

Angela merkelova
Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 24. novembra (WEBNOVINY) – Posilnenie integrácie v eurozóne smerom k rozpočtovej únii neznamená, že Nemecko náhle odsúhlasí emisiu eurobondov alebo zmení svoj postoj k úlohám Európskej centrálnej banky, povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová na spoločnej tlačovej konferencií po rokovaní s Francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a talianskym premiérom Mariom Montim v Štrasburgu.

„Ak by sme urobili prvý krok k rozpočtovej únii napríklad posilnením Paktu stability a rastu zavedením automatických sankcií, bude to krok vpred, ale nezmením na základe toho svoje včerajšie rozhodnutie,“ informovala Merkelová.

Kancelárka sa v stredu vyjadrila, že je „mimoriadne nevhodné“ v tejto chvíli navrhovať emisiu spoločných európskych dlhopisov. Predsedníčka nemeckej vlády zopakovala, že zavedenie eurobondov by znamenalo, že jednotlivé krajiny by stratili motiváciu zlepšovať rozpočtovú disciplínu.

Okrem toho je Merkelová „silne presvedčená,“ že mandát ECB by sa nemal meniť. Merkelová a Sarkozy potvrdili, že veria nezávislej ECB a nebudú zasahovať do jej mandátu. Zároveň vyjadrili podporu Mariovi Montimu a jeho technokratickej vláde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováNicolas Sarkozy