Angela Merkelová sa po brexite neobáva odchodu ďalších krajín z Európskej únie

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP.

BERLÍN 24. marca (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa neobáva odchodu ďalších krajín z Európskej únie. Povedala to v rozhovore pre piatkové vydanie novín Passauer Neue Presse v čase, keď sa lídri bloku pripravujú osláviť v sobotu v Ríme 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, jedného zo základných pilierov Únie a iba niekoľko dní pred britským aktivovaním procesu svojho vystúpenia z Únie.

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu spustí dvojročný proces odpočítavania k brexitu.

Na otázku, či sa obáva, že by EÚ mohli opustiť ďalšie krajiny, Merkelová odpovedala: „Nie. Jednotlivé členské štáty, samozrejme, majú rôzne plány ako by sme mali formovať budúcnosť, ale celková cesta vpred je jasná: viac spolupráce.“

Za oblasti takejto spolupráce označila obranu, kontrolu vonkajších hraníc EÚ, ekonomickú politiku a boj s militantným islamom.

Merkelová tiež povedala, že Mayovej očakávaný list o začatí procesu vedúceho k brexitu nezatieni summit k 60. výročiu EÚ. „Práca v nadchádzajúcich rokoch pôjde oboma smermi: na jednej strane rokovania o vystúpení s Britániou a na druhej úvahy o tom, ako pripraviť zvyšných 27 členov EÚ na budúcnosť,“ citovali ju dnes nemecké noviny.

Na otázku, či by mali byť prerušené prístupové rokovania s Tureckom, Merkelová odpovedala: „Mali by sme počkať na hlasovanie v tureckom referende a všetko ostatné.“ V Turecku plánujú uskutočniť 16. apríla referendum o zmenách ústavy, ktoré by rozšírili právomoci prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováTheresa Mayová