Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
29. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Áno v referende podľa Amnesty obmedzí práva časti ľudí

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Pozitívne hlasovanie v referende o ochrane rodiny podľa organizácie Amnesty International Slovensko obmedzí práva časti obyvateľstva.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Lenka Machlicová z organizácie, pozitívnym rozhodnutím v referende by sa zlegitimizoval a otvoril priestor pre diskrimináciu na základe skutočnej alebo domnelej sexuálnej orientácie.

“Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny, a teda možné popretie občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia bude zabraňovať prístupu mnohých osôb k ďalším právam, ako je právo na bývanie či sociálne zabezpečenie. Tiež bude stigmatizovať tieto vzťahy takým spôsobom, ktorý môže viesť až k diskriminácii a porušovaniu práv na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity,” pripomenula výkonná riaditeľka Amnesty International Slovensko Jana Malovičová.

Princíp nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie je podľa organizácie medzinárodne uznávaný princíp, ktorý sa vzťahuje na celý rad ľudských práv garantovaný medzinárodnými štandardmi. Diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie zakazujú viaceré dokumenty, ako napríklad Európsky dohovor o ľudských právach či Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach.

Rada Európy takisto vydala odporúčanie, v ktorom žiada, aby štáty rešpektovali práva LGBTI osôb a ich práva brali do úvahy pri tvorbe legislatívy. “Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny by mohlo byť ďalším krokom späť pre Slovensko v jeho povinnosti bojovať proti všetkým formám diskriminácie,” dodala Malovičová.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o rodine

Ústavný súd v utorok na neverejnom zasadaní pléna rozhodol, že tri otázky referenda o rodine sú v súlade s ústavou, jedna nie.

Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400 000 ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

V súlade s ústavou sú referendové otázky:

“Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?”

“Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?”

“Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?”

V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka

“Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?”

Odporúčané články

Inštitút: Verdikt ústavného súdu je pre LGBTI krokom vpred Ústavný súd zatvoril ľuďom ústa, tvrdí Aliancia za rodinu

Témy

Diskusia

Chcem referendum PROTI ROZVODOM Z JEŠITNOSTI, A DO ÚSTAVY PEVNE UKOTVIŤ PRÍKAZ POVINNE OSTAŤ S JEDNÝM PARTNEROM NAVŽDY, LEBO TAK JE TO SPRÁVNE, TAK SA TO PATRÍ. Ako k tomu prídu manželky, manželia keď sa svojmu partnerovi po 5-7 rokoch zunujú a... Julo15 5.6 Experimentovanie Avšak homosexualita môže v pozitívnom zmysle významne inšpirovať aj heterosexuálov pre účel experimentovania, pričom nemusí ísť nevyhnutne o sex ale o rôzne prejavy náklonnosti, či intímne dôverného vzťahu. Dobrým príkladom čo pod tým konkrétne myslím, si môžete pozrieť... Julo15 5.2 Homosexualita a Biblia Existuje nasledovná dezinformácia o Biblii: Biblia homosexualitu zakazuje. V skutočnosti to z ďaleka nie je tak jednoznačné. Biblickí hebrejskí ľudia jednoducho homosexualitu za žiadnu "ohavnosť" ani "úchylku" nepovažovali. To je pre kresťanov teda poriadny šok a... Julo15 Homofóbni aktivisti a referendum Fanatickí homofóbni aktivisti vidia zlo za tým, že EU podľa nich propaguje homosexualitu, napr. v sexuálnej výchove na školách. Rozhodne nevidím dôvod vidieť zlo za sexuálnou výchovou samotnou ani nie je dôvod vidieť zlo za tým,... Julo15 Je homosexualita neprirodzená? Ohrozuje homosexualita rodinu? Argumentov o tom, že homosexualita je zlá preto, lebo je neprirodzená ste určite bohate počuli. Je správne sa ale dozvedieť aj iné názory na túto vec, z opačnej strany, ktoré sú už tak známe...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...