Apple na akciovom trhu predbehol Microsoft

Apple
Foto: SITA/AP

SEATTLE 27. mája (WEBNOVINY) – Americká spoločnosť Apple sa stala najväčšou technologickou firmou na svete podľa trhovej hodnoty, keď na prvej priečke vystriedala softvérového giganta Microsoft. Výrobca telefónov iPhone a dotykových laptopov iPad ukončil stredajšie obchodovanie na americkej technologickej burze Nasdaq s trhovou hodnotou zhruba 222 mld. USD, kým Microsoft podľa údajov agentúry Reuters uzatvoril s trhovou hodnotou 219 mld. USD. Apple mal naposledy vyššiu trhovú hodnotu ako Microsoft 19. decembra 1989, uviedla agentúra Reuters.

Akcie Apple svoju hodnotu za poslednú dekádu zdesaťnásobili. Micorosft, ktorého operačný systém využíva viac ako 90 % osobných počítačov na svete, nedokázal udržať tempo rastu z 90. rokov a jeho akcie sú dnes o 20 % lacnejšie ako pred desiatimi rokmi. Microsoft si pred Apple naďalej udržiava náskok z pohľadu tržieb. V prvom kvartáli tohto roku vykázal Microsoft tržby v sume 14,5 mld. USD, tržby Apple v rovnakom období predstavovali 13,5 mld. USD.

Na hlavnom indexe americkej burzy Standard & Poor’s 500 je Apple v súčasnosti druhou najväčšou spoločnosťou podľa trhovej hodnoty, prvé miesto patrí energetickému koncernu Exxon Mobil Corp.

SITA, Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleMicrosoft