Archeológovia objavili významné hradisko, lokalitu taja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Archeológ, dinosaurus, kostra
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

NITRA 23. novembra (WEBNOVINY) – Viaceré zaujímavé poznatky priniesli tohtoročné archeologické výskumy na Slovensku.

Tento rok vedci zamerali svoju pozornosť najmä na hrady a výskum slovanských nálezísk. Podarilo sa im tiež objaviť nové významné veľkomoravské hradisko, ktoré chcú začať skúmať budúci rok.

Pre utlmenú stavebnú aktivitu je v posledných rokoch záchranných výskumov na Slovensku výrazne menej, archeológovia sa sústreďujú na tie systematické.

Rozsiahle výskumy a zároveň rekonštrukcie slovenských hradov sú záležitosťou zhruba posledných troch rokov. Súvisia s programom ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, hovorí riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

K najväčším patrili tento rok výskumy na hradoch Lietava, Divín, Vinné, Čabraď, Modrý kameň, Gýmeš, Slanec, na Nitrianskom hrade a vo Zvolene na Pustom hrade. „Na jednej strane zisťujeme nové informácie o vývoji a datovaní týchto hradov a na druhej strane ide o záchranu kultúrneho dedičstva. Stabilizujú sa múry, ktorým hrozí pád a hrady zostávajú zachované aj pre ďalšie generácie,“ skonštatoval Ruttkay.

Obrazom: Vzácne archeologické nálezy v Bojnej

Najcennejšie nálezy z Bojnej
Najvýznamnejším nálezom z Bojnej je šesť pozlátených plakiet zo začiatku 9. storočia, teda z čias Nitrianskeho kniežatstva. Foto: SITA/Mária Pietová

Najcennejšie nálezy z Bojnej
Najvýznamnejším nálezom z Bojnej je šesť pozlátených plakiet zo začiatku 9. storočia, teda z čias Nitrianskeho kniežatstva. Foto: SITA/Mária Pietová
Najcennejšie nálezy z Bojnej
Najvýznamnejším nálezom z Bojnej je šesť pozlátených plakiet zo začiatku 9. storočia, teda z čias Nitrianskeho kniežatstva. Foto: SITA/Mária Pietová
Najcennejšie nálezy z Bojnej
Významným nálezom z Bojnej je odlievaný zvon zo začiatku 9. storočia, ktorý sa zachoval celý a dodnes zvoní. Foto: SITA/Mária Pietová
Najcennejšie nálezy z Bojnej
Archeologické nálezy z oblasti Bojnej z počiatku 9.storočia. Foto: SITA/Martin Havran

Skúmali zaniknutú dedinu

Okrem hradov sa archeológovia zamerali aj na sakrálne stavby. Na severnom Slovensku pri obci Štrba robili výskum zaniknutej dediny Šoldov, v ktorej stál kedysi opevnený kostol z 13. – 15. storočia.

Archeológovia dostanú dotáciu na prístroje

Archeologický ústav SAV v Nitre uspel s projektom technického vybavenia pracoviska. Zo štrukturálnych fondov dostane takmer tri milióny eur na nákup špičkových prístrojov, ktoré budú môcť vedci využívať pri archeologických výskumoch a tiež následne pri spracúvaní nálezov.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, v rámci projektu čiastočne vybavia budovu v areáli bývalých kasární pod Zoborom, ktorú nedávno zrekonštruovali.

Kúpia napríklad rôzne špeciálne mikroskopy, laboratórne prístroje, geofyzikálne prístroje, špeciálne chladničky a mrazničky na skladovanie archeologického materiálu či analyzátory zloženia materiálu.

„Už teraz sme medzi poprednými pracoviskami v Európe, no keď tento projekt dokončíme, budeme jednoznačne v úzkej európskej špičke,“ zhodnotil Ruttkay.

Archeológovia v súčasnosti pri svojej práci využívajú najmodernejšie metódy výskumu ako je letecký a geofyzikálny prieskum, 3D skenovanie, izotopové analýzy a podobne.

V blízkej budúcnosti budú vďaka projektu zo štrukturálnych fondov robiť prieskum s leteckým laserovým skenerom LIDAR, ktorý umožňuje získať obrázky terénu bez lesných porastov. „Tým pádom vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia,“ priblížil Ruttkay.

Ďalší zaniknutý kostol preskúmali v Závade pri Topoľčanoch. V oboch prípadoch zistili nové poznatky o pôdoryse, funkčnom vývoji a datovaní kostolov. Výskumy sa stanú podkladom pre budúcu prezentáciu týchto stavieb verejnosti.

Zaujímavé výsledky priniesla aj terénna prospekcia, čiže povrchové vyhľadávanie archeologických nálezísk – či už formou pochôdzok po teréne, leteckým alebo geofyzikálnym prieskumom.

„Podarilo sa nám nájsť ďalšie veľmi významné veľkomoravské hradisko, ktoré sa možno z hľadiska bohatstva blíži Bojnej alebo Pobedimu,“ povedal Ruttkay. Lokalitu archeológovia v obave pred vykrádačmi nálezísk zatiaľ zverejniť nechcú.

Okrem toho lokalizovali celý rad zaniknutých stredovekých dedín na Spiši, ktoré chcú v budúcnosti bližšie preskúmať. Zároveň začínajú podrobný prieskum mohýl v oblasti od Trenčína po Žilinu a Hornú Nitru, od ktorého si sľubujú zaujímavé výsledky.

Nálezisko v Bojnej chcú prezentovať aj naďalej

Karol pieta
Foto: SITA/Mária Pietová

Ďalšiu časť tohtoročných výskumov sa podarilo zrealizovať vďaka podpore Agentúry na podporu výskumu a vývoja a VEGA – Vedeckej grantovej agentúry ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a Slovenskej akadémie vied.

Do tejto kategórie spadá výskum slovanského náleziska Bojná v okrese Topoľčany, ktorý tento rok zahŕňal nielen terénny výskum centrálneho hradiska, ale aj prieskum ďalších opevnení v okolí.

Pozornosť archeológovia venovali aj prezentácii náleziska verejnosti. Počas júlových Cyrilometodských slávností tu sprístupnili ďalší slovanský dom. Ide o druhé modelovo zrekonštruované obydlie, prvé tu postavili vlani. Obe stavby stoja na mieste pôvodných nálezov domov.

V prezentácii náleziska verejnosti plánujú archeológovia v spolupráci s obcou Bojná pokračovať aj v ďalších rokoch. „Sme pred ukončením štúdie využitia Bojnej na prezentáciu významných archeologických pamiatok, ktorá bude dôležitým predpokladom, aby sme sa mohli uchádzať o financie cez rôzne projekty,“ priblížil Ruttkay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať