„Architekt“ úspechov Lancea Armstronga dostal doživotný zákaz činnosti, podľa CAS je 10 rokov málo

Lance Armstrong
Lance Armstrong. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Po dopingovom hriešnikovi Lanceovi Armstrongovi napokon doživotný trest zákazu činnosti v proficyklistike neminul ani jeho blízkeho spolupracovníka Johana Bruyneela.

Svoje chyby si uvedomuje

Pôvodne 10-ročný trest 54-ročnému Belgičanovi zmenil verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS) na doživotie. Bruyneel bol ako športový manažér tímu U.S. Postal pri všetkých siedmich triumfoch Armstronga na Tour de France, ktoré mu neskôr, po jeho verejnej dopingovej spovedi, odobrali.

„Ľutujem a plne si uvedomujem, čo všetko malo byť inak. Urobil som veľa chýb, ktoré by som najradšej vymazal zo svojho života. V tej dobe sme boli ako deti, ktoré nie vždy robia dobré rozhodnutia,“ kajal sa Bruyneel.

Výkonný riaditeľ Americkej antidopingovej agentúry (USADA) Travis Tygart privítal doživotný trest pre „architekta“ úspechov Lancea Armstronga.

Miliónové odškodné

„Naším úsilím bolo vždy odhaľovať pravdu a presadiť princípy spravodlivosti. Niekedy sme museli prejsť dlhou a hrboľatou cestou, ale pravdu si športovci zaslúžia poznať,“ uviedol Tygart.

Americký federálny súd v tomto roku nariadil Bruyneelovi zaplatiť čiastku 1,2 mil. USD ako odškodné v súvislosti s občianskym procesom, ktorý sa týkal riadeného dopingu v tíme U.S. Postal. Armstrong v tejto súvislosti dosiahol 5-miliónové vyrovnanie s americkou vládou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lance Armstrong