Areál strednej školy v Turecku zasiahla raketa zo Sýrie

Výbuch v továrni na zábavnú pyrotechniku
Oblak dymu po výbuchu v továrni na zábavnú pyrotechniku bolo vidno už z ďaleka. Foto: SITA/AP

Ankara 18. januára (WebNoviny.sk) – Turecká štátna agentúra Anadolu dnes informovala, že pri výbuchu mínometného granátu, ktorý dnes predpoludním zasiahol areál školy v meste Kilis pri hraniciach so Sýriou, boli zranené štyri osoby. Zranených previezli do miestnej nemocnice. Ako predtým uviedol úrad guvernéra provincie, v dôsledku zásahu projektilom rakety prišla o život upratovačka školy.

Starosta mesta Hasan Kara pred novinármi vyhlásil, že príčinou explózie mohli byť „dve alebo viac mínometných striel“ vypálených údajne zo Sýrie. Agentúra Anadolu nešpekulovala o príčine explózie; uviedla len, že výbuch spôsobil materiálne škody na budove školy, v školskej záhrade a na zaparkovaných autách. Úrad guvernéra provincie Kilis okrem toho spresnil, že na pole v blízkosti zasiahnutej školy dopadli ešte ďalšie dve rakety, ktoré nespôsobili obete na životoch, zranenia ani materiálne škody.

Agentúra Reuters odvolávajúca sa na turecké vojenské zdroje uviedla, že podľa údajov z vojenských radarov rakety, ktoré zasiahli mesto Kilis, boli vypálené z pozícií extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii. Podľa rovnakého zdroja turecká armáda už medzičasom podnikla „mohutný odvetný útok“ a „neutralizovala terč“.

Turecký denník Hürriyet na svojej webovej stránke napísal, že v blízkosti zasiahnutej školy sú ešte ďalšie tri školy. Tento areál je vzdialený len osem kilometrov od hraníc so Sýriou, kde v posledných troch dňoch zaznamenali zintenzívnenie ozbrojených zrážok. Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii dochádza v sýrsko-tureckom pohraničí k incidentom ako bol dnešný pomerne často: turecká armáda na ne zvykne reagovať odvetnou paľbou.

Islamskému štátu sa pripisuje zodpovednosť za minulotýždňový atentát v Istanbule, pri ktorom prišlo o život desať zahraničných turistov.

V reakcii na atentát tanky a delostrelectvo tureckej armády zaútočili na pozície Dáišu v Sýrii a Iraku. Turecký premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že pri odvetnom útoku prišlo o život najmenej 200 džihádistov, informovala agentúra Anadolu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet Davutoglu