Argentína absolútnym lídrom B-skupiny

Argentina

POLOKWANE 22. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Argentíny zvíťazili na XIX. majstrovstvách sveta v JAR aj vo svojom treťom vystúpení. Zverenci trénera Diega Maradonu zdolali v utorok vo svojom poslednom zápase B-skupiny reprezentantov Grécka 2:0 (0:0) a s plným bodovým ziskom obsadili v tabuľke 1. miesto. Argentínčania sa v osemfinále stretnú s Mexikom.

Na štadióne Petra Mokabu v Polokwane sa diváci dočkali gólov až po prestávke, a to v záverečnej štvrťhodine duelu. Grécku defenzívu ako prvý prekonal v 77. min po rohovom kope bombou pod brvno stopér Martín Demichelis a tesne pred koncom sa po strele najmladšieho argentínskeho kapitána na MS Lionela Messiho presadil najstarší hráč Maradonovho výberu Martín Palermo.

Gréci po prehre 0:4 v roku 1994 nenašli na juhoamerického súpera recept ani v druhom vzájomnom stretnutí na záverečnom turnaji MS. Zverenci trénera Otta Rehhagela obsadili v B-skupine nepostupové 3. miesto o bod za hráčmi Kórejskej republiky.

Výsledok:

B-skupina (Polokwane/štadión Petra Mokabu):

Grécko – Argentína 0:2 (0:0)

Góly: 77. Demichelis, 89. Palermo, ŽK: 76. Bolatti – 30. Katsouranis, ČK: , rozhodovali: Irmatov – Iljasov (obaja Uzb.), Kočkarov (Kirg.), 38 891 divákov

Grécko: Tzorvas – Vintra, A. Papadopoulos, Moras, Kyrgiakos – Tziolis, Papastathopoulos, Kastouranis (54. Ninis), Karagounis (46. Spiropoulos), Torosidis (55. Patsatzoglou) – Samaras

Argentína: Romero – Otamendi, Demichelis, Burdisso, Clemente Rodríguez – Bolatti – J. S. Verón, Maxi Rodríguez (63. Di María) – Messi – Agüero (77. Pastore), D. Milito (80. Palermo)

Messi a Papastathopoulos
Argentínčan Lionel Messi prechádza popri Sokratisa Papastathopoulosa. Foto: SITA/AP

Výkop Vyntru
Grék Loukas Vyntra sa pokúša zachytiť vysokú loptu. Foto: SITA/AP

Podrazený Vyntra
Grék Loukas Vyntra podrazený Argentínskym hráčom. Foto: SITA/AP

Aj Maradona sa zahral
Tréner Argentínčanov Diego Maradona sa zahral s loptou počas zápasu Grécko - Argentína. Foto: SITA/AP

Ravshan Irmatov píska faul
Hlavný rozhodca Ravshan Irmatov píska faul na hráča Juana Sebastiana Verona, kde sa previnil Grék Alexandros Tziolis. Foto: SITA/AP

Argentínsky kouč Maradona v porovnaní s predchádzajúcim duelom na MS spravil v zostave až sedem zmien, ale aj v tomto zložení mali jeho zverenci na ihrisku územnú prevahu. Prvý polčas sa niesol v dobýjaní gréckej svätyne. Prvú sľubnú príležitosť mal v 18. min Agüero, ale jeho strelu Tzorvas vyrazil na roh. V 33. min zblokoval pokus spomenutého argentínskeho útočníka v poslednej chvíli Vintra. Gréci bránili s deviatimi hráčmi a hoci ich defenzívny val odolával, v závere prvého dejstva ho mohli prekonať Maxi Rodríguez a vzápätí aj Messi, ale na bezgólovom stave sa pred prestávkou už nič nezmenilo.

Po zmene strán ako prvé pohrozilo grécke mužstvo. Dlhú prihrávku si výborne prebral osamotený hrot Samaras, ktorý vyzvŕtal troch obrancov a jeho pokus len tesne minul bránku súpera. Argentínčania odpovedali v 69. min priamym kopom Messiho, ktorý nastúpil s kapitánskou páskou a dva dni pred svojimi 23. narodeninami bol najmladším hráčom svojej krajiny v tejto funkcii na MS. Jeho kouč Maradona mal na šampionáte v roku 1986 dvadsaťpäť rokov. Následne sa po rohovom kope dostal na hranici päťky k zakončeniu Bolatti, ale Tzorvas bol opäť pozorný. Argentínčania sa gólu dočkali v 77. min, keď po deviatom rohovom kope Demichelis najskôr hlavičkou trafil do spoluhráča D. Milita a odrazenú loptu potom opäť stopér Bayernu Mníchov na druhý pokus predsa len poslal nekompromisne ľavačkou do siete – 1:0. Juhoameričania mohli zvýšiť svoje vedenie v 86. min, ale proti delovke Messiho bola ľavá grécka žrď. Argentínskemu tímu sa predsa len podarilo zvýšiť svoj náskok. Messiho ďalšiu bombu grécky brankár len vyrazil pred nekrytého Palerma, ktorý minútu pred koncom riadneho hracieho času nemal problém pravačkou zasunúť loptu do siete a upraviť na konečných 2:0.

Grécko – Argentína 0:1

Grécko – Argentína 0:2