Armáda na Novom Zélande zverejnila dokumenty o UFO

UFO
Foto: SITA/AP

WELLINGTON 22. februára (WEBNOVINY) – Novozélandská armáda v stredu zverejnila stovky doteraz utajovaných dokumentov o pozorovaniach neidentifikovaných lietajúcich objektov (UFO).

Armáda sa rozhodla zverejniť materiály z rokov 1954 až 2009 na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Predtým z nich však starostlivo odstránila všetky mená a iné údaje, ktoré by mohli viesť k identifikácii informátorov.

Celkovo ide o zhruba 2 000 strán dokumentov, ktoré popisujú tvrdenia o pozorovaniach UFO od bežných občanov, príslušníkov armády či pilotov komerčných letov. Niektoré materiály obsahujú nákresy lietajúcich tanierov, vesmírnych lodí či bytostí z iných planét.

Podľa veliteľa novozélandského letectva Kavaeho Tamarikiho armáda tieto tvrdenia neskúmala, pretože na to nemá kapacity. „My sme boli len zberným strediskom pre tieto informácie, nevyšetrovali sme ich, nebádali sme,“ hovorí. Jeden z najrozsiahlejších dokumentov sa týka pozorovania z roku 1978, kedy televízny štáb z lietadla nafilmoval zvláštne svetlá nad Novým Zélandom. Správa obsahuje komentár príslušníka novozélandského letectva, podľa ktorého by tento jav mohol vyvolať aj odraz reflektorov lodí v oblakoch, prípadne odraz Venuše.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom