Armádne lietadlo s 38 cestujúcimi je stále nezvestné, do pátrania sa zapojili aj ďalšie krajiny

Čile, stratené lietadlo
Čilské bojové lietadlo sa vracia po záchrannej akcii, počas ktorej sa snažili nájsť stratené lietadlo. Punta Arenas, 10. december 2019. Foto: SITA/AP

Do pátrania po stratenom čilskom lietadle, v ktorom sa viezlo 38 ľudí na základňu na Antarktíde, sa zapojili aj Uruguaj, Argentína, Brazília a Spojené štáty americké. Oblasť prehľadáva najmenej 13 lietadiel a niekoľko lodí.

Budeme pokračovať v pátraní 24 hodín denne, v noci aj cez deň a využijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ povedal zástupca armády Eduardo Mosqueira. Prácu im však komplikuje zlé počasie.

Lietadlo z roku 1978 vzlietlo v pondelok popoludní z Punta Arenas. Kontakt stratili o 18:13. Obaja piloti mali bohaté skúsenosti, no nevyslali núdzový signál. Na palube C-130 Hercules sa nachádzalo 17 členov posádky a 21 pasažierov vrátane troch civilistov. Na čilskej základni mali skontrolovať palivové vedenie a ďalšie zariadenie.

Podľa armády bolo lietadlo v dobrom stave a túto cestu podstupovalo každý mesiac. Na jeho palube sa nachádzali aj štyri nafukovacie člny, pričom do každého sa zmestí maximálne 20 ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom